ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2016 Pazartesi 13:24

İstanbul'daki başkonsoloslar şehitleri andı

İstanbuldaki başkonsoloslar şehitleri andı

Beşiktaş Belediyesi öncülüğünde düzenlenen anma programında, çeşitli ülkelerin başkonsolosları ve bazı dini liderler patlamanın olduğu alana çelenk bıraktı


Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve çeşitli ülkelerin başkonsolosları, dini liderlerle yabancı misyon temsilcileri, Beşiktaşta'ki terör saldırısının olduğu yere çelenk koyarak, şehitleri andı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar, başkonsoloslar, dini lider ve yabancı misyon temsilcileri, anma programına katılmak için Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi önünde bir araya geldi.

Hazinedar ve diğer katılımcılar buradan yürüyerek, terör saldırısının olduğu Beleştepe'ye (Şehitler Tepesi) geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından aralarında Amerika, Fransa, Hollanda, Yunanistan, İtalya, Azerbaycan, Almanya, İsrail, Birleşik Krallık, Belçika, Brezilya, Kore, Avusturya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bulunduğu çeşitli ülkelerin başkonsolosları, dini liderleriyle yabancı misyon temsilcileri, patlamanın meydana geldiği noktaya çelenk koydu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, terörün, sadece Beşiktaş'ın, Türkiye'nin değil tüm dünyanın insanlık değerlerine saldırı olduğunu söyledi.

Charlie Hebdo saldırısında değerler üzerinden gösterilen tepkiyi ve dünya liderlerinin her türlü terörizme karşı birlikte yürüdüğünü hatırlatan Hazinedar, dünya liderlerinin katılımıyla burada da aynısının olması gerektiğini vurguladı.

Hazinedar, "Ben kendi ölçeğimde ancak kendi şehrimde, Beşiktaş'ımda ve İstanbul'umda, yabancı misyon temsilcilerini ağırlayabilir, isyanımızı, talebemizi dile getirebilirim. Dünya liderlerinin küresel terörden en fazla etkilenen ve mağdur olan İslam ve Avrupa coğrafyasının birlikte en önemli ülkesinde, her gün daha da büyüyen küresel teröre ve bu tehdide birlikte cevap vermek lazım. Dünya liderlerini, milletlerini ülkemizin yaşadığı bu küresel terörizme karşı buraya gelmeye, Şehitler Tepesi'ni ziyarete davet ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Bu arada bir kişi patlamanın olduğu yere bırakılan bir çelengi eline alarak, "Hem öldürüyorsunuz hem de taziyeye geliyorsunuz" diye tepki gösterdi. Anma programına tepki gösteren kişiyi polisler alandan uzaklaştırdı.

Öte yandan Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık öğrencileri de yazdıkları mektupları patlamanın olduğu yere bıraktı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER