ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Kasım 2014 Pazar 14:40

İstanbul'da tarihi gün

İstanbulda tarihi gün

Başbakan Ahmet Davutoğlu Aksaray-Yenikapı metro hattını açtı.


İstanbullular, yeni bir metro hattına daha kavuştu. Aksaray- Yenikapı metro hattı bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Akasaray-Yenikapı metro hattının açılışını yaptıktan sonra vatman koltuğuna oturarak ilk seferi gerçekleştirdi.

Marmaray projesi kapsamında yapılan Aksaray-Yenikapı metro hattı düzenlenen törenle açıldı.
Törene Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve vatandaşlar katıldı. Programda bir konuşma yapan Davutoğlu, daha sonra Bakan Ala, Vali Şahin ve Topbaş'la birlikte kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Metro istasyonuna inerek vatman koltuğuna geçen Davutoğlu, kullanımla ilgili bilgi aldıktan sonra Aksaray-Yenikapı arasında ilk seferi gerçekleştirdi.

Yeni metro hattıyla Kartal- Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Metroya binen bir yolcu, Marmaray'a aktarmayla Yenikapı'ya ulaşacak. Buradan da Aksaray-Havalimanı-Başakşehir hattına kesintisiz ulaşılabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek.

 KARTAL - ATATÜRK HAVALİMANI ARASI 81 DAKİKA

Bu hat ile Kartal - Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre olacak.

Konuşmasına Kudüs'e değinerek başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kudüs'ün her taşının hizmetkarı olduklarını belirterek, ''Kudüs'ü yıkmak isteyenler tahrip etmek isteyenler bilsin ki bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında bir fark yoktur. Bizim için İstanbul'un ve Kudüs'ün kaderi aynıdır.'' dedi.

Bugün devreye girecek olan projenin özel bir yere sahip olduğunu ve son 10 yılda tam 141 km raylı sistem hattı yapıldığını aktaran Başbakan Davutoğlu, ''İstanbul tarih barındırıyor o yüzden bu tarihin korunması için ulaşımın yerin altına inmesi gerekiyor. Zamanında ulaşım için yüzlerce cami, külliye ve türbe yıkılmıştır. Şimdi yapılan kazılarda ortaya çıkıyorlar.'' diye konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

Büyüyen İstanbul'da yolları daha genişletmenin anlamı yok çünkü genişlettikçe tarihi yok edersiniz. O yüzden ulaşımı yerin altına çekmeniz gerekir.

Bu hattın tamamlanması ile İstanbul'daki bütünün raylı sistemler bir birine entegre olabilecek.

Tarihte herzaman Asya ile Avrupa nasıl bir araya getirilir diye düşünülmüştür işte bu hayal bizim zamanımızda gerçeğe dönüşmüştür.

Bu çok büyük bir devrim. Bütün bunlar İstanbullu'nun rahat ulaşım sağlayabilmesi için.

Bu inşaat faaliyetleri aşamasında 50 bin parça arkeolojik eser ortaya çıktı.

Kimse bu çalışmalardan rahatsız olmamalı aksine destek vermeli.

İstanbullular bu büyük hamleyi izlerken Kılıçdaroğlu Asyalılar ile Avrupalılar'ın Türkiye'yi tedirginlikle izlediğini söylüyor. Ben Kılıçdaroğlu'nun bir Asyalı ile konuştuğunu hiç görmedim. Bence kendi aynada kendisi ile konuşuyor. Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunuyorum birgün gel de Marmarayı kullanan bize de teşekkür et.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER