ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 12:00

İstanbul'da karla mücadele önlemleri

İstanbulda karla mücadele önlemleri


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama çalışmaları için toplam 908 araç ve 2 bin 266 personeli hazırda bekletiyor.
    
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, muhtemel kar yağışı nedeniyle 43'ü birinci öncelikli olmak üzere 255 güzergahta toplam 3 bin 500 kilometre uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbir alındı.
    
     -254 bin ton tuz depolandı-
    
     İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı depolarında 2013 kış sezonu için 254 bin ton tuz depolandı. İlçe belediyelerine de ihtiyaçları durumunda depolardan tuz takviyesi yapılacak.
     Ayrıca 82 ayrı noktada bin 800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli tesislerde üretim yapılacak.
     Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, hastane giriş çıkışları, üniversite ve okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. AKOM Koordinasyonu'nda yürütülecek çalışmalara itfaiye, 45 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 personel ile katılacak.
    
     -Karla, 908 araç 2 bin 266 personelle mücadele edilecek-
    
     Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanları'nda 230 personel ve 31 araç ile kışla mücadele çalışması yapacak.
     Atık Yönetimi Müdürlüğü ise 13 meydan, 310 durak, 123 üst ve alt geçit, 7 çöp aktarma istasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 personel ve 54 araç ile görev alacak.
     Belediye tarafından oluşturulan 142 traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.
     Karla mücadelede toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek.
     Her bölgenin öncelikli güzergâhlarında istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5 Karayolu'na müdahale edecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.
    
     -45 dakikada ekipler sevk edilecek-
    
     Ekipler, 3 saat önceden buzlanma konusunda bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra, ekipler 45 dakika sevk ve idare edilecek. Bu önlemlerle zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımının önüne geçilmesi planlanıyor.
     Kritik kavşaklarda ise 40 adet kurtarıcı, muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER