ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 18:17

İstanbul'da İpekyolu heyecanı

İstanbulda İpekyolu heyecanı

Dünyanın farklı kültürleri İstanbul'da buluşacak.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İpek Yolu Oto Karavanı programını başlatıyor.

İpek Yolu tıpkı göç gibi… İpek Yolu; aşk-ı kervan… Aşka giden sanata giden yolların taşıyıcısı… Farklı kültürlerin, farklı dillerin, farklı dinlerin ortak yolu… Bu seyri takip etmek isteyen tüm sanat yolcuları için bu renkli yolculukta İpek Yolu Oto Karavanı ile seyirdeyiz. Farklılıkların muhteşem uyumu ve tüm güzellikler için tüm sanat yolcularını yolculuğumuza davet ediyoruz.

İpek Yolu Oto Karavanı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Güney Kore Gyeongsangbuk-do Eyalet Valisi arasında 17 Ocak 2013 tarihinde imzalanan Expo Eylem planı kapsamında düzenlenecek bir kültür yolculuğudur. Bu bağlamda 2013 yılı 31 Ağustos-22 Eylül tarihleri arasında Güney Kore Devleti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile İstanbul’da “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Exposu 2013” etkinliği organize edilecektir. Etkinlik bir kültür fuarı şeklinde gerçekleşecek, Türkiye ve Güney Kore’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan onlarca ülke kendi kültürünü tanıtma ve performanslarını sergileme imkânı bulacaktır.

Expo bünyesinde düzenlenecek, Kore Rüzgârı Oto Karavanı 5 adet karavan tarafından gerçekleştiriliyor. 21 Martta Kore’ den yola çıkan araçlar, ipek yolunu takip eden uzun bir yolculuktan sonra 31 Ağustos günü İstanbul’a ulaşacak. Belirlenen güzergâhlar üzerinde önemli merkezlerde konaklayacak olan konvoy; Türkiye’ye girdikten sonra tarihi ve turistik mekânların tanıtımını yapan bir tur gerçekleştirecek.

Expo’nun başlangıç etkinliği olan İpek Yolu Oto Karavanı için 21 Mart günü Kore saatine göre 14.00’te Kore expo parkında büyük bir uğurlama töreni yapılması planlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de yer alacakları törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ta bir kutlama mesajıyla iştirak edecek. 

*Gyeongju Expo Park’tan 21 Mart 2013 tarihinde düzenlenecek tören ile kalkış

*Xian (Çin) kentine, 4-5 Nisan tarihlerinde varış.

*Xian (Çin), Dunhuang (Çin), Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan rotasını takip. 17

Temmuz 2013 tekrar hareket.

*Türkiye sınırından giriş yapılıp; Van, Diyarbakır, Kapadokya rotasının takip edilmesi. 25-30 Ağustos arası

*Ankara’ya giriş ve gaziler, öğrenciler, Ankara’da yaşayan Koreliler ile buluşma

*İstanbul’a geliş

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER