ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 16:53

İstanbul'da Ebola alarmı!

İstanbulda Ebola alarmı!

Afrikalı kadın yolcuda virüs şüphesiyle hastaneye sevk edildi.


Nijerya Lagos'tan sabah saatlerinde İstanbul'a inen Türk Hava Yolları uçağında bulunan Afrikalı kadın bir yolcu çocuğuyla beraber sağlık kuruluşuna sevk edildi.

Kadın yolcuda görülen belirtiler

Kadın yolcunun yüksek ateş ve kusma belirtileri üzerine Atatürk Havalimanı'nda bulunan Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri kadını ve çocuğu uçak içinden alarak 112 ambulansıyla hastaneye götürdü. Sağlık ekiplerinin Afrika'dan yayılan Ebola virüsünden şüphelendiği iddia ediliyor.

Kontrol amaçlı olarak hastaneye sevkedildi

Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada 32 yaşında kadın, Nijeryalı hastanın 3 yaşında çocuğuyla transit olarak seyahat ettiği, uçuş sırasında kusunca ateşinin ölçüldüğü ve ateşinin 38 derece olması üzerine inişte kaptan pilotun uçağa doktor istediği ifade edildi. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü doktorları tarafından yapılan muayenede ise hastanın hamile olabileceği fakat ateşli olduğu için kontrol amaçlı olarak hastaneye sevkedildiği bildirildi.

Uçakta ateşlenince “ebola” virüsü şüphesiyle doktorlar eşliğinde uçaktan indirilen Nijeryalı kadın yolcu ve yanında bulunan çocuğu hastaneye getirildi.

Türk Hava Yolları’nın Laos-İstanbul seferini yapan A330 tipi uçağında ateşlenince “ebola” alarmına neden olan Nijeryalı Omorawa Stella (34) uçaktaki kontrolün ardından hastaneye sevk edildi. Ambulansa bindirilen kadın ve yanındaki çocuğu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’ne getirildi. Nijeryalı kadın ve çocuğu, ilgili birimde yapılan hazırlıklar nedeniyle uzun bir süre ambulansta bekletildi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından ambulanstan indirilen Nijeryalı kadın tekerlekli sandalyeyle hastaneye götürüldü. Hastanede yapılacak çeşitli tetkiklerin ardından kadının virüs taşıyıp taşımadığı belirlenecek.

Öte yandan anne ve çocuğunu getiren sağlık ekiplerinin virüs şüphesi nedeniyle korundukları görüldü.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER