ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:25

İstanbul'da ''akıllı otopark'' dönemi başladı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yarımada'da trafik yükünü azaltmak için ''akıllı otopark''ları hizmete soktu. Pilot olarak Tarihi Yarımada'da başlayan uygulama, zamanla genişletilecek.
     İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Tarihi Yarımada'da trafik yükünü azatlamak için ''akıllı otopark''ları devreye aldı.
     ''Park et servisle devam et'' sistemiyle vatandaşlar araçlarını otoparklara bıraktıktan sonra yoğun bölgelere ücretsiz servis araçlarıyla taşınacak.
     İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) ile pilot bölgede hizmete alınan uygulama kapsamında, Vatan Caddesi Fatih Katlı Otoparkı, Migros Yol Üstü, Gedikpaşa, Muratpaşa ve İskender Paşa T otoparkları vatandaşlara hizmet verecek.
     Vatandaşlar otoparkların dolu olup olmadığını, cep telefonlarından, trafik yoğunluk haritalarından öğrenebilecek. Güzergahta olan vatandaşlar ise Vatan Caddesi, Atatürk Bulvarı, Mustafa Kemal Bulvarı üzerine konulan LED ekranlardan otoparkların doluluk oranlarına göre planlama yapabilecek.
     Çalışmayla Tarihi Yarımada'da trafik yoğunluğu azaltılırken, vatandaşlar zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacak. Vatandaşlar, Beyazıt, Gedikpaşa gibi yoğun trafiğe sahip bölgelerde otopark sorunu yaşamayacak.
     Otoparka otomobilini bırakan sürücüler ve beraberindekiler, 07.00-09.00 ve 17.00-19.00 saatleri arası 15 dakikada bir, diğer saatlerde 20 dakikada bir, ring yapan servislerle ücretsiz otoparklardan alınarak, otoparklara bırakılacak.
     Pilot olarak Tarihi Yarımada'da başlayan uygulama, zamanla genişletilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER