ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 12:39

İstanbul'da 81 noktada denize girilebilir

İstanbulda 81 noktada denize girilebilir

Yaz mevsiminin gelmesiyle İstanbulluların plajlara yönelik beklediği açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul genelinde 106 noktada denizden alınan numunelere ilişkin mikrobiyolojik incelemenin sonuçlarını açıkladı. İncelemelerde, İstanbul’un 81 noktasında denize girilebilirken, 25 noktası yüzme için elverişli çıkmadı.

Yaz mevsiminin gelmesiyle İstanbulluların plajlara yönelik beklediği açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, 106 ayrı noktanın 81’ini denize girilebilir olarak açıkladı. 25 noktanın ise yüzmeye elverişli olmadığını bildirdi.

Yüzme Suyu Kalitesi yönetmeliğine göre gerçekleştirilen incelemelerin neticesinde, il genelindeki 81 ayrı noktanın temiz olduğu ortaya çıktı. Yüzme ve eğlence amaçlı kullanılan sularda, İstanbul genelinde 106 ayrı noktadan alınan numunelerde üç farklı kategoride inceleme yapıldı. Her bölgeden 9 farklı numune alınan incelemede, İstanbulluların hangi plajlarda denize girilebilecekleri, hangilerinde giremeyecekleri ortaya çıktı.

Bakanlık tarafından İstanbul’da denize girmeye el verişli olmayan sahillerde açıklandı. Bakırköy Florya Güneş Plajı yakınlarındaki Yeşilköy Çiroz Kumsalı, Beykoz Riva ve Poyraz Plajları yakınlarındaki İnternational Hospital önü, Riva Plajı yakınındaki Riva Deresi ve Poyrazköy Balıkçı Barınağı önü, Beyoğlu’nda Halıcıoğlu Parkı önü, Büyükçekmece Halk plajı, Çocuk Sahili yakınlarındaki Serinpınar ve Kemer Dere çıkışları, Celaliye Deresi önü, Çatalca’da Binkılıç, Çilingöz plajı yakınlarında Binkılıç Çilingöz Deresi önü, Kadıköy Caddebostan plajı yakınındaki Fenerbahçe plajı, Küçükçekmece Menekşe plajı İskele önü ve Sahil Parkı önü yakınlarındaki Menekşe plajı, Küçükçekmece gölü bağlantı kanalı önü, Sarıyer Demirciköy Uzunya ve Gümüşdere plajları yakınlarındaki Demirciköy ve Gümüşdere Köyü Dereleri, Silivri Çatalca Beldesi Kınalı Deresi Mevki önü, ve Kumluk mevkiindeki Karılar Deresi önü, Selimpaşa mevkiinde Selimpaşa Kavaklı Deresi önü, Şile Ağva ve Ayazma Halk plajları mevkiinde Göksu Deresi ve Kumbaba Dereleri, Şile Sahilköy, Ayazma ve Kabakoz mevkilerinde Karakiraz Deresi, Kızlar Hamamı Şehir Kanalizasyonu ve Kabakoz Deresi incelemelerde yüzmeye elverişli bulunmadı.

Vatandaşlara, bu yerlerde yüzmemeleri yönünde uyarıda bulunan Bakanlık, incelemerin sürdüğünü kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER