ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:25

İstanbul'da 2 özgürlük hakiminin görev yeri değişti


Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından, Terörle Mücadele Kanunu 10. madde kapsamında İstanbul’da görevlendirilen 3 özgürlük hakiminden 2’sinin görevi değişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) daha önceki adli yargı kararnamesi ile Yakup Kaya, Süleyman Karaçöl ve Osman Burhaneddin Toprak TMK 10. madde kapsamında İstanbul Adalet Sarayı’nda görevlendirilmişti. Temmuz ayında terörle mücadele yetkisi verilen bu 3 hakimden 2’sinin yetkisi 10 ay sonra kaldırıldı. HSYK’nın bugün açıklanan son kararnamesi ile Yakup Kaya ve Osman Burhaneddin Toprak'ın görev yeri değiştirildi. Hakim Yakup Kaya, Zonguldak hakimliğine, Osman Burhaneddin Toprak ise Bakırköy hakimliğine atandı. İki hakiminde bu atama ile terör yetkisi kaldırılmış oldu.

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte 5 MİT görevlisini ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya’nın görev yeri de değişti. Sarıkaya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevlendirildi.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığını yürüten hakim Hasan Hüseyin Özese'nin de bu mahkemenin başkanlığına ataması yapıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER