ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 15:21

"İstanbul ve Yalova susuz kalmayacak"

"İstanbul ve Yalova susuz kalmayacak"

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samandağ İlçesi’ne bağlı Hıdırbey Mahallesi’nde köy muhtarlarıyla toplantı yaptı.


Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samandağ İlçesi’ne bağlı Hıdırbey Mahallesi’nde köy muhtarlarıyla toplantı yaptı.

Burada yörede yapılan hizmetleri anlatan Bakan Eroğlu, muhtarların sorunlarını dinledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, İstanbul ve Yalova’da susuzluk yaşanmaması konusunda çalışmalar yaptıklarını, gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Son günlerde İstanbul’da etkili olan yağışların barajlardaki doluluk seviyesini arttırdığını belirten Eroğlu, "İstanbul’da yağan yağmurlar doğal olarak barajlardaki su seviyesini arttırdı. 25-30 milyon metreküp su geldi. Bütün altyapılar belli bir debi hesabına göre yapılır. Anormal bir yağış olduğu zaman altyapılarda sorun oluyor, ama onlar da gereken tedbirler alınarak önlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz çok güçlüdür. Tüm ekipmanlarıyla hemen gereğini yaptı ve problem kalmadı" dedi.

YALOVA’DA BARAJA YENİ BİR DERE BAĞLANIYOR

Yalova’da yaşanan su sıkıntısına da değinen Eroğlu, sorunun geçici olduğunu, Ağustos ayında buradaki baraja yeni bir dere bağlantısının gerçekleşeceğini bildirdi. Eroğlu "Vatandaşları tedirgin etmesinler. Bakın Yalova’da yeni kuyular açtık, ikincisi Yalova’da Gökçe Barajı var. Gökçe Barajı’nda su seviyesi azaldı, ama şimdi bir dereyi son kanalla bu baraja bağlıyoruz. Ağustos ayının sonlarına doğru o işlem de bitecek. Yani biz Yalova için de tedbirimizi aldık. Yalova’da seçimi başka bir parti kazandı diye Yalova’yı susuz bırakmak gibi bir durumumuz yok. Çünkü orada Yalovalılar yaşıyor. Onlara da suyu hazırlayıp, susuz bırakmamamız gerekiyor. Diyebiliriz ki; bize ne, su işi Yalova Belediyesi’nin... Ama öyle bir şey demiyoruz. Şu anda DSİ gece gündüz çalışıyor. O derenin baraja bağlanması için ihale yapıldı, inşaat hızla ilerliyor" diye konuştu. Bakan Eroğlu, daha sonra karayolu ile Belen İlçesi’ne gitti.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER