ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:37

İstanbul Valsi'nden yangın açıklaması


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangının büyük bir ihtimalle elektrik kontağından çıkmış olabileceğini söyledi. Mutlu, “Bana intikal eden bilgiye göre, yangın ilk olarak bilgisayar sistemlerinden başlamış. Elektrik kaçağı olduğu yönünde bir bilgi var.” dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazına katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini vurgulayan Hüseyin Avni Mutlu, “Yangının sonucu netleşmeden kesin bir şey söyleyemem. Büyük ihtimalle elektrik kontağından kaynaklandığı yönünde bir düşünce var. Bana intikal eden bilgilerde, yangının bilgisayar sistemlerinden başladığı belirtiliyor. Bilgiler elektrik kaçağı olduğu yönünde.” dedi.

Yangının çıktığı alanın Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin çalıştığı mekan olduğunu kaydeden Mutlu, “’Kitaplar yandı’ şeklinde ciddi değerlendirmeler oldu. Mevcut kütüphane öğrencilerimizin eğitim gördüğü binada değil, diğer binada. Dolayısıyla yangının olduğu binada böyle bir kütüphanemiz yok. 6 bin tane el yazması kitabın olduğu bölümünde yandığı gibi bir değerlendirme spekülasyondur. Bu kütüphanede yangın söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

Yangın çıkan tarihi binalarla ilgili rölöve ve restorasyon projelerinin ellerinde olduğunu anlatan Mutlu, “Bu eserlerin yeni baştan ihyası tarihin bizim üzerimize yüklediği önemli bir görevdir. Devletimiz tarafından bu görev en iyi şekilde yerine getirilecektir.” dedi.

İtfaiyenin ihmalkar davrandığına yönelik soruya da Mutlu, “Olayın detaylarını bilemeyenlerin değerlendirmeleridir. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Deniz tarafındaki odada yangının devam etmekte olduğu görülüyor.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER