ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:10

İstanbul Valisi'nin Taksim isyanı

İstanbul Valisinin Taksim isyanı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Taksim'in 1 Mayıs kutlamaları için neden uygun olmadığını Taksim'den canlı yayınla anlattı.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs ile ilgili açıklamada meydanda toplanmalara kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. Vali Mutlu, “Sendika temsilcilerinin Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmalarına ve Kazancı Yokuşu’nda temsili tören yapılmasına müsaade edeceğiz ancak Taksim’de toplanmalara asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

"TEK İZNİMİZ..."

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sendikaların Taksim Meydanı’nda miting yapma ısrarlarına ilişkin açıklama yaptı. Meydandaki çalışmaları hatırlatan Vali Mutlu, “Taksim Meydanı’ndaki fiziki şartlar nedeniyle, burada miting yapılmasına asla izin verilmeyeceğini ifade ettik. Meydandaki inşaat çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Mevcut şartlarda mitingin sağlıklı bir şekilde yapılamayacağını vurgulayan Mutlu, “Hepimiz emek ve dayanışma gününün en iyi şekilde kutlanmasını arzu ediyoruz. Çelenklerin Atatürk Anıtı’na bırakılması başta olmak üzere, Kazancı Yokuşu’nda anma gibi sembolik törenlerin yapılmasını arzu ettik. Sendika temsilcilerine bu alanlarda müsaade edilecek ancak meydanda toplanmalarına asla izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

1 MAYIS ÇOK KANLI GEÇMİŞTİ

Bu konuyla ilgili farklı bir değerlendirme olmamıştır, bundan sonraki süredede olmayacaktır. Bazı sendikaların son anda izin verilir diye çağrılarını devam ettiğini duyuyoruz. Ama böyle bir şey söz konusu değildir. 

Burudaa 30 metreye kadan varan hafriyatlarvar. Bu sıkıntılı ortamda yapılacak mitingin büyük felaketler doğuracağı açıktır. Halkımızı bir uçumun kenarına getirerek bunu tertib etmek doğru değildir.

Ben emeğin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. o yüzden emekçi kardeşlerime Kazılçeşme Meydanı'nı miting için gösterdik. Ama üzülerek söylüyorum bunun karşılığını bir türlü alamadım. 

Burası İstanbul'un en büyük meydanı değildir. Gaye 1 Mayıs'ı kutlamak ise Kazlıçeşme alanı 1 Mayıs için daha büyüktür.

 

SİYASİ PARTİLERDEN 1 MAYIS BİLDİRİSİ!

 CHP, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" kutlamaları sırasında dağıtılmak üzere bildiri hazırladı.

CHP'nin işçi ve memur sendikaları, emekliler ve emek bürolarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya başkanlığında hazırlanan ve 250 bin adet dağıtılması planlanan bildiride, 1 Mayıs'ın işçiler ve emekçiler açısından hak ve özgürlük mücadelesinin en önemli günü olduğuna, aynı zamanda savaşa ve sömürüye karşı duruş anlamı taşıdığına vurgu yapıldı.

AK Parti'nin iktidarda olduğu 11 yıllık dönemde iş kazalarında 12 bin kişinin hayatını kaybettiği, 36 bin kişinin engelli durumuna geldiği ileri sürülen bildiride, İş Kanunu'nda yapılan değişikliklerle de güvencesiz, esnek bir çalışma hayatının oluşturulduğu, iş güvencenin ortadan kaldırıldığı savunuldu.

Bildiride kadınların çalışma hayatı dışına çıkarıldığı, çocuk işçi sayının 1 milyona yükseldiği, 30 kişiden az işçi çalıştıran yerlerde sendikalaşmanın engellendiği, taşeronlaşmanın da arttığı ileri sürüldü.

İktidarın uygulamalarının eleştirildiği bildiride, CHP iktidarında çalışanlara yönelik projelere de yer verildi. Bildiride CHP'nin iktidar olması halinde taşeronlaşmaya son verileceği, bütün işçi ve emekçilere ücretsiz sağlık ve eğitim hizmeti verileceği, İntibak Yasası'nın yeniden ve daha adil düzenleyeceği ifade edildi.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER