ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 20:05

İstanbul Valiliği'nden 'şüpheli toz' açıklaması

İstanbul Valiliğinden şüpheli toz açıklaması

İstanbul'daki bazı ülke başkonsolosluklarına gönderilen şüpheli tozla ilgili 14 kişinin kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği açıklandı.


İstanbul'daki bazı ülke başkonsolosluklarına gönderilen şüpheli tozla ilgili 14 kişinin kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği açıklandı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İstanbul Valiliği, AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ekiplerinin Fransa Başkonsolosluğu'ndaki çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

İstanbul Valiliği'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: "24 Ekim 2014 Cuma günü sabah saatlerinde İstanbul’da bulunan Kanada, Belçika, Almanya, ABD ve Fransa Başkonsolosluklarına gönderilen zarfların içinde şüpheli toz görüldüğü bilgisinin alınması üzerine İstanbul AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ekipleri tarafından gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Çalışmalar kapsamında;

Kanada, Belçika ve Almanya Başkonsolosluklarında mekân ve personel dekontaminasyonu tamamlanmış, Kanada Başkonsolosluğundan 8, Belçika Başkonsolosluğundan 2 ve Almanya Başkonsolosluğundan 4 kişi kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir.
KBRN ekipleri halen Fransa Başkonsolosluğunda dekontaminasyon çalışmalarına devam etmektedir. ABD Başkonsolosluğundaki şüpheli zarf, Başkonsolosluk personeli tarafından izole bir şekilde açılmadan muhafaza edilmekte olup Fransa Başkonsolosluğundaki işlemlerin bitmesini müteakip KBRN ekipleri tarafından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Sağlık ekipleri olay yerine yönlendirilmiştir. Çalışmaların tamamlandığı Başkonsolosluklardaki numuneler usulüne göre numune kabına alınarak sağlık ekiplerine incelenmek üzere teslim edilmektedir. Numuneler üzerinde yapılacak araştırmalar sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamuoyunun bilgilerine duyurulur."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER