ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2013 Çarşamba 16:48

İstanbul Valiliği'nden kar açıklaması

İstanbul Valiliğinden kar açıklaması

İstanbul Valiliği, yaşanan kış nedeniyle yaptığı çalışmalar ve çeşitli konularda bir basın açıklaması yaptı.


İstanbul Valiliği, kış nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Dün akşam saatlerinde ilimizde başlayan kar yağışının bugün ve yarın da nispeten hafifleyerek devam edeceği tahmin edilmektedir. İlimizde ölçülen en yüksek kar kalınlığı, İstanbul’un Kuzey kesimlerinde 5 cm olup diğer bölgelerde 5 cm’in altındadır." denildi.

Valilik açıklamasında şunlara yer verildi: "Karla mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi 930 araç ve iş makinası, 3320 personel ile hizmet vermektedir. TCK 1. Bölge Müdürlüğü ise 23 araç ve iş makinası, 66 personel ile hizmet vermektedir. Büyükşehir Belediyesi ve TCK 1. Bölge Müdürlüğü şu ana kadar 7445 ton tuz, 5 ton üre, 181,5 ton solüsyon kullanmıştır. Artabilecek vakalara karşı 2 adet paletli, 4 adet çoklu trafik kazasına müdahale ve 166 ambulans olmak üzere toplam 172 ambulans ile sağlık hizmeti verilmektedir. Kızılay, yolda ve açıkta kalanlar için yeteri sayıda ikram aracı, battaniye ve kumanyayı hazır hale getirmiştir. Sokakta kalan vatandaşlarımız Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından koruma altına alınmaktadır. Bu kapsamda 238 kişi Zeytinburnu Spor Kompleksi’nde barındırılmaktadır. İlimiz otoyol ve şehir içi yolları açık olup, bazı kesimlerde kış tedbirlerine uyulmaması nedeniyle geçici tıkanıklıklar yaşanmış ve müdahalelerle açılmıştır. Elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinde kar yağışına bağlı olarak bir sıkıntı yaşanmamıştır. Poyraz yönlerden esen kuvvetli rüzgar nedeniyle deniz ulaşımında özellikle uzun mesafeli servislerde iptaller yaşanmakta olup, raylı sistemdeki hizmet normal bir şekilde sürdürülmektedir. Bazı kesimlerde kış tedbirlerine uyulmaması nedeniyle İlimiz genelinde 8 yaralamalı ve 74 maddi hasarlı olmak üzere toplam 82 kaza meydana gelmiştir."

Valilik ayrıca uçuşlarla ilgili, "Atatürk ve Sabiha Gökçen Hava Limanları normal faaliyetini sürdürmekte olup iptaller, karşı hava limanlarında yaşanan olumsuzluktan kaynaklanmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Valilik eğitimle ilgili ise, "Eğitim ve öğretimde genel olarak bir olumsuzluk yaşanmamış olup, okullarımızdaki faaliyet aksamadan devam etmektedir." denildi.

Valilik son olarak, "Vatandaşların kar yağışı, don ve buzlanmanın olduğu gün ve saatlerde zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla ve kar lastiği olmadan trafiğe çıkmamaları, toplu taşım araçlarını tercih etmeleri önemli." diyerek vatandaşları uyardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER