ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:54

İstanbul Valiliği: "Amacımız Taksim'i afişlerden temizleme"

İstanbul Valiliği: "Amacımız Taksimi afişlerden temizleme"

Gezi Parkı'na m üdahale olmadığı Taksim'de yasadışı eylemciler polise molotof attı. İstanbul Valiliği'nde yazılı açıklama geldi...


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yazılı açıklama yaparak, amaçlarının Gezi Parkı'ndaki eylemcilere müdahale olmadığını, meydandaki pankart ve afişleri temizlemek olduğunu belirtti.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Gezi Parkı’nda çevreci bir sahiplenme ile başlamış olan gösterilerin, bilahare ulaşmış olduğu nokta bütün milletimizin derin kaygı ve üzüntülerine neden olmuştur. Bu kapsamda; Gezi Parkı’nda ve Taksim’de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmalar sürmektedir. Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı’mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir." denildi.

Açıklamada, "Bu olumsuzlukların yanı sıra, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürülmektedir. Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00’dan itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır." ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamla sınırlı olmak üzere yapılacak çalışmada güvenlik birimlerimize yardımcı olunması, her türlü yanlış anlama ve yorumlara sebebiyet verecek propagandalara itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

VALİ'DEN TWEET 

"BUNDAN SONRA POLİS KARDEŞLERİNİZE EMANETSİNİZ"

İstanbul Valisi Avnu Mutlu, sabah saatlerinde tweet attı. Vali polisin bir müdahalesinin olmayacağını yenilerken, AKM önündeki posterlerin toplanacağını belirtti. Hüseyin Avni Mutlu yayınladığı mesajda müdahalenin sadece pankartları toplamak için yapıldığını belirtti.

Vali Mutlu, "Açıklamalarım doğrultusunda çalışma yürütülmektedir Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim.Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın" dedi.

Vali Taksim'de yaşananlara karyılık anlık tweet atmaya devam ediyor: "Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar.Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim. Ayrıca göstericilerin havai fişek kullandıkları da görüldü.Şu anda durum daha sakin."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER