ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2012 Pazartesi 17:14

İstanbul Üniversitesi’nden ODTÜ’ye destek


İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Göktürk -2 uydusunun uzaya fırlatılma töreni sırasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. ODTÜ’nün Türkiye’nin en önemli bilim ve eğitim kurumlarından birisi olduğun aktaran Söylet, küçük bir azınlığın ODTÜ’nün imajını olumsuz etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, ODTÜ’de geçtiğimiz hafta Türkiye için gurur vesilesi olan ve stratejik öneme sahip bilimsel bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti. İçerisindeki yazılımların yüzde 100’ünün, donanımının ise yüzde 80’inin Türk mühendisleri tarafından yapılan GÖKTÜRK-2 uydusunun başarıyla uzaya fırlatıldığını aktaran Söylet, “Bu başarı, üniversitelerin gerçekleştirdiği araştırmalar ve yaptıkları bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesi gerektiğini savunan biz bilim insanları ve Türkiye için büyük bir önem sahipti. Bu başarıyı ülke olarak hep birlikte yaşamamız gerekirdi. Ancak bu başarılı bilimsel çalışma gerçekleşirken ne yazık ki diğer taraftan da bir üniversitede olmasını asla kabul edemeyeceğimiz görüntülere hep birlikte şahit olduk. Bu önemli olayın bilimsel yönünden daha çok bir grup öğrencinin taş, sopa, lastik yakma ve molotof kokteylleri ile gündeme gelmesi hepimizi derinden yaraladı. Bu tutum geleneksel misafirperverliğimizle de hiç bir biçimde bağdaşmamaktadır.” Diye konuştu.

Türkiye’nin önünde artık yepyeni bir dünya olduğunu aktaran Söylet, bu yüzyılın gerçekleri ve dinamiklerinin çok farklı olduğunu belirtti. Söylet şunları söyledi: “Bilim yuvası olan üniversiteler, değişimi en yakından takip eden kurumlar olmalılar. Bu yüzden çok küçük bir azınlığın, ODTÜ gibi ülkemizin en önemli bilim ve eğitim kurumlarından birinin imajını olumsuz şekilde etkilemesine izin verilmemelidir. Geleceği, eğitim ve bilimle kurmaya çalışan gençlerimizin, başkalarının eğitim hakkını engellemeden, kampüslerdeki güven ortamını zedelemeden ve bin bir emekle çocuklarını üniversiteye gönderen ailelerin huzurunu bozmadan kendilerini ifade etmeleri gerekir. Bunun dışındaki eylemler, başkalarının özgürlüğüne ve haklarına müdahale anlamına gelir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER