ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 09:39

İstanbul trafiğine 11 bin kamyon girecek

İstanbul trafiğine 11 bin kamyon girecek

İstanbul'a yapılacak olan dev havalimanı, beraberinde trafik sorununu getirecek. Şehre 11 bin kamyon girebilir...


İstanbul’un dev havalimanı inşaatı, beraberinde dev hafriyat çalışması da getirecek. İnşaat sektörü yetkilileri, eski taşocakları ve suni göletlerin bulunduğu bölgenin ilk etapta 1.2 milyar metreküplük hafriyatla havalimanına çevrilmesi için gerekli işçi sayısı ve ekipmanın kolaylıkla bulunabileceği üzerinde görüş birliğine varıyorlar. 2 yıllık süre içerisinde bu hafriyatın taşınabilmesi için 11 bin kamyona ihtiyaç duyulması, proje çalışmalarının İstanbul’a özellikle trafik bakımından ağır yük getireceğini ortaya koyuyor.

ÇED Raporu’na göre birinci etap çalışmaları kapsamında hafriyat miktarı 1.2 milyar metreküp olarak belirlendi.

Habertürk'te yer alan habere göre; İlk etabın 4 yılda bitirilmesi, alan düzeltme çalışmalarının 2 yıl içerisinde tamamlanması gerektiği anlamına geliyor.

Şehir içerisinde bir kamyonun ortalama olarak 15 metreküplük hafriyat taşıma kapasitesi bulunuyor. Havalimanı için dökülecek hafriyat 80 milyon kez kamyona yüklenip indirilecek.

Çalışmalarda 700 günlük ilk etap çalışma süresi içerisinde 114 bin kamyon seferi gerçekleştirilecek.

12 saatlik çalışma süresi içerisinde bir kamyon ortalama 5 sefer yapabiliyor. Buradan bakılınca günlük toplam 22 bin kamyona ihtiyaç var. 24 saatlik iki vardiyada ihtiyaç duyulan kamyon sayısı 11 bine iniyor.

Havalimanı bölgesinde boşlukları kapatması için ise günlük 70 dozer, 200 tane greyder ile 200 silindirin çalışması öngörülüyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER