ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:33

İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'a ilişkin İstanbul Süreci'nin "bölgesel sorunlara bölgesel tepki gösterme" ihtiyacından doğduğunu belirterek, "Afganistan'ın güçlü bir şekilde entegre olduğu bir bölge, bu zorluklarla daha güvenle ve etkinlikle başa çıkabilir" dedi.
     Türkiye'nin öncülüğünde başlatılan ve Afganistan'da güvenlik ve istikrarın tesis edilmesini amaçlayan "İstanbul Süreci"nin dışişleri bakanları düzeyindeki üçüncü toplantısı, Kazakistan'ın ev sahipliğinde Almatı'da yapıldı.
     İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı'na, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu "Asya'nın Kalbi" tabir edilen 14 bölge ülkesinin yanı sıra süreci destekleyen bölge dışından ülkeler ile çok sayıda uluslararası ve bölgesel kuruluşun temsilcileri katıldı.
     Afganistan ve Kazakistan'ın eşbaşkanlığında gerçekleştirilen konferansta konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, toplantıyı başarılı bir şekilde organize ettiği ve katılımcılara gösterdiği misafirperverlikten dolayı Kazakistan'a teşekkür etti.
     Bölge ülkelerini diyalog ve işbirliğine teşvik ederek Afganistan odaklı bir bölgesel işbirliği platformu oluşturmak amacıyla düzenlenen İstanbul Konferansı'nın üzerinden 1,5 yıl geçtiğine işaret eden Davutoğlu, sürecin başındaki tereddüt ve şüphelere rağmen kısa sürede ciddi ilerleme sağlandığını söyledi.
     Geçen yılın Haziran ayında Kabil'de yapılan bakanlar konferansında güven artırıcı önlemlerin uygulanması, bölgesel diyaloğun geliştirilmesi ve bölgesel kuruluş ve girişimler arasında sinerji yaratılması hedeflerinin belirlendiğini anımsatan Davutoğlu, Kabil toplantısında gündeme gelen güven artırıcı önlemlerin bugün hayata geçirilmeye hazır hale geldiğini kaydetti.
    
     -"Afganistan'ın karşılaştığı zorluklar, bölgenin zorlukları"
    
     İstanbul Süreci'nin hiçbir bölgesel kuruluşla rekabet etmediğini, aksine onların faaliyetlerini tamamladığını vurgulayan Davutoğlu, "Bölgesel sorunlar, bölgesel tepkiyi gerektirir. İstanbul Süreci de bölgenin tümünün karşı karşıya olduğu zorluklara karşı bölgenin bir tepkisidir. Bölgesel vizyonumuz, bu zorlukların kararlı bir sorumluluk ve sahiplik ruhuyla ele alınması yönündedir" diye konuştu.
     İstanbul Süreci'nin, işbirliği, diyalog ve bağlılık ruhuyla varlığını sürdüreceğine inandığını belirten Davutoğlu, sürecin, Afganistan'ın ve tüm bölge ülkelerinin birlikte refah içinde yaşadığı bir ortamın oluşturulması için önemli bir araç olduğunu ifade etti.
     Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Afganistan'ın karşı karşıya olduğu zorluklar, bölgemizin karşısındaki zorluklardır. Terörle, aşırıcılıkla ve uyuşturucu üretimi ve ticaretiyle mücadele ortak hareketi gerektirir. Bölgemizin güvenliği, istikrarı ve refahı, koordineli çabalarla bu zorlukların üstesinden gelme yeteneğimize bağlıdır."
     Afganistan'ın kritik bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Davutoğlu, önümüzdeki iki yılda ülkenin gelecek on yılının nasıl şekilleneceğin ortaya çıkacağını belirtti. Davutoğlu, Afganistan'ın yön verdiği uzlaşma çabalarının ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kalıcı güvenlik ve istikrar açısından hayati önemde olduğunu söyledi.
    
     -"Ekonomi istikrarın köşe taşı"-
    
     "İşleyen bir ekonomi uzun vadeli istikrarın köşe taşıdır" ifadesini kullanan Davutoğlu, Afgan halkını refaha kavuşturmak gerektiğini belirtti.
     Afganistan'ın kendi ayakları üzerinde durmasının önemini dile getiren Davutoğlu, ülkenin, bunu yaparken komşuları ve uluslararası toplumla işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Bir yandan önümüzdeki zorluklara bakarken, hemen harekete geçmek de sürece ivme kazandıracaktır. Afganistan'ın güçlü bir şekilde entegre olduğu bir bölge, bu zorluklarla daha güvenle ve etkinlikle başa çıkabilir.
     Türkiye, Afganistan ile dayanışma içinde olmaya ve Afganistan'ın güvenlik ve istikrar tesis etme yönündeki çabalarına destek olmaya devam edecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER