ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 16:03

İstanbul merkezli operasyon


Çorum'da İstanbul merkezli operasyona tepki için bir araya gelen 51 sivil toplum kuruluşu, "Milli İrade Platformu"nu kurdu.

Kentte bir konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından Milli İrade Platformu'nun kurulduğu açıklandı.

Toplantıda platform adına basın açıklaması yapan Halil İbrahim Aşgın, 17 Aralık'ta başlayan operasyon sürecinin geldiği noktanın, bu konuda sorumluluk hisseden sivil toplum kuruluşlarını Milli İradeye Saygı Platformu'nda bir araya getirdiğini belirtti.

17 Aralık operasyonunun bir yolsuzluk operasyonu başlığıyla ortaya çıkıp bir anda ülke gündeminin en önemli maddesi haline geldiğini ancak operasyonların masum bir hukuksal süreç olmadığının ortaya çıktığını öne süren Aşgın, şunları kaydetti:

"Birbirleriyle ilgisi olmayan ayrı ayrı olaylar, aynı anda gündeme getirilerek meşru hükümeti sarsmayı ve yıkmayı amaçlayan bir küresel proje adım adım sahnelenmektedir. Son 11 yılda ciddi bir değişim yaşayan Türkiye'ye makas değiştirtmeyi amaçlayan iç ve dış odaklar, Danıştay saldırısı, 27 Nisan muhtırası, Gezi provokasyonları ile yakalayamadığı yıkım zeminini bu operasyon süreciyle yakalamaya çalışmaktadır. Medya, siyaset, iş dünyası, yargı ve kolluk kuvvetleri dış güçler tarafından profesyonelce organize edilmektedir. Aldıkları pozisyonla kendi küçük davalarına hizmet ettiğini sanan bütün kesimler, aslında küresel güçlerin zayıf Türkiye projesine hizmet etmektedir. Hak ve özgürlükler alanında bunca kazanımlar sağlanmışken, memleketimiz doğusu ve batısıyla bir kucaklaşma sürecine girmişken, ekonomik göstergeler ve büyüme hızı dünyanın imrendiği bir trend yakalamışken, ülkenin tekerine çomak sokmak, bilmeden yapılırsa gaflet, bilerek yapılırsa kelimenin tam anlamıyla ihanettir."

Milli iradeyi temsil eden Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu'na yapılanların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da yapılmak istenmesine asla izin vermeyeceklerini dile getiren Aşgın, Türkiye'de iktidarların belirlenmesinde sandık dışında bir yöntemin uygulanmasına, bu uğurda yapılan psikolojik ve kolluk operasyonlarına karşı duracaklarını anlattı.

Operasyon sürecinde sivil toplum kuruluşları olarak sessizliği tercih ettiklerini ancak konunun yolsuzluk olmadığının ortaya çıkması ve sürecin bir devlet krizine götürülmek istenmesinin ardından sessizliklerini bozduklarını kaydeden Aşgın, basın açıklaması ile Çorum Milli İrade Platformu olarak eylem sürecini başlattıklarını ifade etti. Aşgın, bundan sonra salonlarda, sokaklarda, sandıklarda bütün güçlerini göstereceklerini belirtti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER