ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ocak 2014 Cuma 17:31

"İstanbul Hanımefendileri Toplantısı"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Türkiye'nin büyük emekler, büyük mücadeleler sonunda elde ettiği kazanımları tehlikeye atan hiç kimse iyi niyetli değildir. Demokrasiye, ekonomiye, kardeşliğimize yönelik saldırılar, Türkiye'nin elbette hayrına değildir" dedi.
Emine Erdoğan, İstanbul Suriçi Grubu Derneği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Panorama Sosyal Tesisi'ndeki "İstanbul Hanımefendileri Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, dostlarla bir araya gelmenin kendisi için büyük bir memnuniyet vesilesi olduğunu ifade etti.
Yeni bir Türkiye'nin inşa edildiğini aktaran Erdoğan, "yeni" vurgusunun her kesim tarafından kabul gördüğünü ve heyecanla umutla takip edildiğini belirterek, "Korkularıyla yaşayan Türkiye gitti, yerine umutları, hedefleriyle yaşayan, geleceğe emin adımlar atan Türkiye geldi. Bizler, nesil olarak, eski Türkiye'yi bütün boyutlarıyla ve bütün sorunlarıyla yaşadık" diye konuştu.
Yakın tarihin demokrasi ve kalkınma mücadelesine bizzat şahitlik ettiklerine vurgu yapan Erdoğan, özellikle insana dokunan, sokaktaki vatandaşı doğrudan ilgilendiren konularda, yani eğitimde, sağlıkta, adalet ve emniyette yaşanan sıkıntıları çok ama çok iyi bildiklerini söyledi.

- "Türkiye'nin artık daha çok tanındığını gördük"

En son Japonya, Singapur ve Malezya'ya yapılan resmi temasları hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin imajının bu kadar değiştiğini müşahede etmenin, kendilerini daha çok çalışmaya teşvik ettiğini dile getirdi.
Her 3 ülkede de Türkiye'nin artık daha çok tanındığını, çok yakından izlendiğini, takdirleri topladığını gördüklerini anlatan Emine Erdoğan, şöyle devam etti:
"Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıkta, dost ve kardeş ülkelerde, Türkiye'nin oluşturduğu gündemlerin konuşulduğunu büyük bir memnuniyetle gördük. Türkiye denildiğinde, akla Somali için yaptığı yardımlar geliyor. Türkiye denildiğinde, Myanmar için ortaya koyduğumuz insani tavır hatırlanıyor. Türkiye denildiğinde, Filistin davasına verdiğimiz destek, Mısır'da darbeye karşı aldığımız onurlu tavır, Suriye'de dikkatleri çektiğimiz trajedi geliyor. Dost ve kardeş ülkelerde, insanların sokaklara çıktıklarını, ellerinde Türk bayraklarını salladıklarını görmek, bu ülkenin vatandaşları olarak bizleri gururlandırıyor, onurlandırıyor."
Özellikle yaşı 20'nin altında olanların Türkiye'nin nasıl bir değişimden geçtiğini göremeyebileceklerini anlatan Erdoğan, başta eğitim, sağlık ve ulaşım alanında başta olmak üzere yapılan çalışmalardan bahsetti.
İstanbul'un küresel ölçekteki projelerle tarihin yanında modern anlamda dikkati çeken bir şehir haline geldiğini söyleyen Erdoğan, Marmaray'ın kente farklı bir renk kattığını ifade ederek, 3. köprü, havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin kente uluslararası boyut kazandıracağını kaydetti.

- "Yapmak zor ama yıkmak kolaydır"

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, en önemli reformların demokratikleşme alanında yapıldığına vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ekonomi büyürken, insanımızın refah ve huzurunun artması, özgürlüklerinin daha da genişlemesi için tarihi nitelikte adımlar atıldı. Elbette, daha alacağımız uzun bir yol var. Bugün yaşadığımız sıkıntıları da aşacağımızdan en küçük bir şüphem yok. 76 milyonun daha huzurlu, daha kalkınmış bir ülkede yaşaması için hep birlikte aşacağımız daha çok merhale var. Millet olarak, inançla özellikle de kardeşlikle önümüzdeki her hedefe ulaşacağımızı biliyoruz. Yapmak zor ama yıkmak kolaydır. Türkiye'nin büyük emekler, büyük mücadeleler sonunda elde ettiği kazanımları tehlikeye atan hiç kimse iyi niyetli değildir. Demokrasiye, ekonomiye, kardeşliğimize yönelik saldırılar, Türkiye'nin elbette hayrına değildir."
Ülkenin geçmişte bütün enerjisini içerideki sanal tartışmalara sarf ettiğini belirten Erdoğan, artık böyle bir lükslerinin olmadığına dikkati çekerek, "Hiç kimseye yarar getirmeyen tartışmalarla Türkiye'nin enerjisini heba etmeye hiç kimsenin hakkı yok. Tam tersine, birlik içinde, kardeşlik içinde, dayanışma içinde, geleceğe odaklanmak zorundayız" dedi.
Emine Erdoğan, bir gönüle girmenin, bir gönlü fethetmenin veya bir gönül kazanmanın ibadet kadar değerli olduğunu anlatarak, "Gerçekten de herkesin biraz durup, biraz düşünüp, kendini, ruhunu, gönlünü dinlemesi gereken günlerden geçiyoruz. Kendini dinleyenlerin, karşısındakiyle de gönül diliyle konuşması gereken zamanları idrak ediyoruz. Gönül ve kalp diliyle iletişim kuramayan insanlar, maalesef çatışma içine giriyorlar. Oysa kalpten, gönülden gelen bir söz, kimi zaman savaşları dahi durduracak kadar etkili olabilir" ifadelerini kullandı.

- "Tarih, ayrımcılık yapanları hatırlamaz"

Hırsın, gücün, sınırsız kazanma arzusunun öne çıktığı sistemlerin insani, vicdani ve adil olamayacaklarını kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kendisini, kendi etnik grubunu, kendi değerlerini, özellikle de kendi grup ya da zümresini diğerlerinden üstün görenler, gönül yapamaz, sadece gönül yıkarlar. İnsanlar arasında, etnik kökene, dil, kültür ve düşünceye göre ayrımcılık yapanlar, barış ve dayanışmaya değil, zulme hizmet ederler. Tarih, ayrımcılık yapanları hatırlamaz. Bizim medeniyet hafızamız, insanlar arasına ayrımcılık tohumu ekenleri hiç hatırlamaz. Tarihimize baktığımızda, Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Fatih'i, Mimar Sinan'ı, Mehmet Akif'i, onlar gibi nice gönül mimarlarını hatırlarız."
Kimin ne diyeceğinin değil, Allah'ın ne diyeceğini hesap ederek yol alanların maksut edilen menzile ulaşacaklarını dile getiren Erdoğan, "Yaratılmışların en şereflisi için insana hizmet eden, insanların kalbine yolculuk edenler, şüphesiz milletten en güzel ödül ve takdiri kazanacaklardır. İşte onun için, 76 milyon bizim için birdir, beraberdir, kardeştir" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, konuşmasının ardından tablo hediye edildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER