ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 10:10

İstanbul boğazını kirleten yandı

İstanbul boğazını kirleten yandı

Bakanlık, bu yılın ilk 10 aylık diliminde yaptığı denetimlerde İstanbul Boğazı'nı kirleten gemilere 1,5 milyon lira para cezası kesti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Boğazı'nı kullanan gemilerin sintine atıkların, hem deniz canlıları hem de insan sağlığı için büyük tehlike oluşturması nedeniyle denetimlerini sıklaştırdı. Bakanlık, bu yılın ilk 10 aylık diliminde yaptığı denetimlerde İstanbul Boğazı'nı kirleten gemilere 1,5 milyon lira para cezası kesti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Boğazı’ndaki deniz yüzeyi ve deniz dibi temizleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Balıkadamlar ile yapılan deniz dibi temizleme çalışmalarında, Boğaz’dan geçen gemilerin ve teknelerin sintine atıklarını pet şişeler içerisinde deniz dibine bıraktıkları tespit edildi. Yapılan gemi denetimlerinde 10 ayda 1,5 milyon TL para cezası kesildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Üsküdar’da startını verdiği deniz yüzeyi ve deniz dibi temizleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetiminde çalışmalarına devam eden deniz yüzeyi temizleme tekneleri ve balıkadamların en çok karşılaştıkları atıklar arasında; metal ve demir parçaları, araba lastikleri, plastik bidonlar ve şişeler yer alıyor.
İstanbul Boğazı’nın pek çok noktasında yapılan çalışmalar sonucunda deniz dibi kirliliğinin en yoğun gözlendiği yerler arasında Eminönü, Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş İskeleleri, Harem, Tarabya, İstinye, Bebek koyları ve Kadıköy yer alıyor.
Geçtiğimiz günlerde Tuzla’da gerçekleşen deniz temizliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, “Deniz yüzeyinde kontrollerin devam ettiğini ve çalışmalarda balıkadamların pet şişe içerisine deniz dibine atılmış sintine atıklar bulduklarını” söyledi.

CAM ŞİŞELER 4 BİN YILDA YOK OLUYOR

Geminin kazan dairesinde oluşan petrol türevi atık olarak bilinen ve geri dönüşüme gönderilmesi gereken Sintine atıkların, hem deniz canlıları hem de insan sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna değinen Ayyıldız, "2872 sayılı Çevre Kanunu ile ilgili yönetmelikte belirtilen yasaklara, standartlara ve yükümlülüklere uymayan gemilere Çevre Kanununun ‘İdari Nitelikteki Cezalar’ başlıklı maddesi uyarınca idari yaptırımlar uygulanacak. Yapılan gemi denetimlerinde 10 ayda 1,5 milyon TL para cezası kesildi." dedi.

Balıkadamlar tarafından temizlenen deniz dibindeki katı atıkların yok olma süreleri ise farklılık gösteriyor. Alüminyum bir kutu deniz dibinde 200-250 yılda yok olurken bu süre cam şişelerde 4 bin yıla kadar uzuyor. Plastik şişeler 450 yıl, boyalı tahta 13 yıl, teneke ise ancak 100 yılda yok oluyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER