ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 16:21

İstanbul Başsavcılığı'nda devir teslim töreni


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devir teslim töreni yapıldı. Yeni Başsavcı Hadi Salihoğlu yeni görevine başladı.

İstanbul Bölge Adliyesi Başsavcılığı’na atanan Turan Çolakkadı, Başsavcılık görevini Hadi Salihoğlu’na devretti. Devir teslim töreni İstanbul Adalet Sarayı’nın girişindeki alanda yapıldı. Devletin çeşitli zamanlarda görevler verdiğini belirten Çolakkadı, görev olarak ne verildiyse itirazsız onu yaptıklarını kaydetti. Devlet adamlığının bunu gerektirdiğini ifade eden Çolakkadı, “Görevler bizleri tatmin etmek için değil millete hizmet için veriliyor. Bu amaçla çalışıyoruz.” dedi. Bölge Adliye Mahkemeleri’nin henüz kuruluş aşamasında olduğunu söyleyen Çolakkadı, “Artık kurmak bize nasip olur mu? Yoksa biz emekli oluruz başkası mı kurar bilemiyorum. Kurmaya çalışacağız." diye konuştu.

Basın mensuplarıyla çok karşılaşmadıklarını ifade eden Çolakkadı, “Yargının yapısı böyle. Yargı, basının karşısına çok fazla çıkmaz. Basın mensubu arkadaşlarımız da kendi görevlerini burada büyük bir titizlikle yürüttüler. Onlara da teşekkür ediyorum. Kural ve kaidelere uyarak çalıştılar.” dedi.

‘Mahkeme kadıya mülk değil’ atasözünü hatırlatan Çolakkadı, “Tabi görevleri yapacağız, sonra da başka yere gideceğiz ve bir gün bırakacağız.” ifadelerini kullandı.

Çolakkadı, konuşmasını şöyle tamamladı: “İçinizde kırmak niyeti olmasa da uzun bir süre içinde kırdıklarımız olmuş olabilir. O mutlaka görevin iyi yapılması içindir. Yoksa kişisel bir kibir durumumuz olmaz. Hakkınızı helal etmenizi istiyorum. Allahaısmaladık diyorum."

Çolakkadı, konuşmasının ardından yeni Başsavcı Salihoğlu’na çiçek verdi. Yeni Başsavcı Salihoğlu, “Gerçekten bu çok onurlu ve şerefli görevi kendisiyle uzun zamandır dost olduğum birlikte mesai arkadaşım olmasından gurur duyduğum sevgili Başsavcım Turan beyden almak ve onun bugüne kadar taşıdığı bu adalet bayrağını bundan sonrada aynı azim ve şerefle taşımak üzere burada bulunuyorum.” dedi.

Adaletin çok zor ve her kesin gerçekleşmesini istediği bir düşünce olduğunu ifade eden Salihoğlu, “Bunun için ilk beyanımda belirttiğim gibi adaletli olacağım tarafsız olacağım. Bu güzel görevi devralırken hepinize tekrar saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sağlıklı ve güzel günlerin ülkemize gelmesini diliyor hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Salihoğlu da Çolakkadı’ya çiçek verdi. Törene katılan hakim, savcı ve diğer adliye personeli de alkışlarla Çolakkadı’yı uğurladı. Törenin ardından Çolakkadı adliyeden ayrıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER