ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 10:59

İstanbul AB'ye Hazırlanıyor Projesi


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Asya ile Avrupa'yı birbirine kavuşturan İstanbul'un, Türkiye ile Avrupa Birliği'ni de birbirine kavuşturan bir şehir olacağını söyledi.
     AB Bakanlığı tarafından desteklenen, İstanbul Valiliği koordinatörlüğünde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yürütülen "İstanbul AB'ye Hazırlanıyor" projesi kapsamında "Şehir Eşleştirme Programı"ndan destek almaya hak kazanan ilçeler belli oldu.
     AB Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Bağcılar, Beylikdüzü, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Güngören, Maltepe, Sarıyer, Sultanbeyli, Şile ve Ümraniye ilçeleri program kapsamında destek almaya haz kazandı.
     Programa başvuru sürecinin 14 Aralık 2012'de sona erdiği belirtilen açıklamada, 34 başvurunun yapıldığı, AB Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından yapılan idari ve teknik değerlendirme sonucunda, puan sıralamasına göre en yüksek puanı alan ilçelerin destek almaya hak kazandığı kaydedildi.
     Bakan Bağış, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, program ile Türk halkı ile Avrupa hakları arasında yeni kardeşlik köprülerinin kurulacağını öngördüklerini vurguladı.
     Bağış şunları kaydetti:
     "Avrupa kültürünü şekillendirmiş ve özümsemiş bir şehir olarak İstanbulumuzun mesajlarını bugün dünyada ve bilhassa Avrupa'da daha çok seslendirmemize inanın her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Bu program sayesinde Türk halkı ile Avrupa halkları arasında yepyeni kardeşlik köprülerinin kurulacağını öngörüyoruz. Şuna samimiyetle inanıyorum ki İstanbul nasıl Asya ile Avrupa'yı birbirine kavuşturuyorsa, Türkiye ile Avrupa Birliği'ni de birbirine kavuşturan bir şehir olacaktır. Şehir Eşleştirme Programı kapsamında gerçekleşecek projelerin bu kavuşmayı hızlandırmak için vesile olmasını temenni ediyor, bu konuda önemli görevler üstlenmiş olan kazanan ilçelerimizi tebrik ediyorum."
    
     -Şehir Eşleştirme Programı-
    
     Şehir Eşleştirme Programı, İstanbul ilçelerinin AB üyesi ülkelerdeki kentlerle AB müktesebatının yereldeki uygulamalarına yönelik bilgi ve deneyim alışverişi yapabilmelerini ve ortak projeler sunabilmelerini sağlamayı amaçlıyor.
     Başvurular sonucunda seçilen 10 İstanbul ilçesi ile yine AB ülkelerinden başvurular sonucunda seçilecek yerel yönetimler, İstanbul'da düzenlenecek çalıştayda eşleştirilerek ortak temalar üzerinde birlikte çalışacak.
     Bu kapsamda, İstanbul ilçelerinin uluslararası düzeyde işbirliği kurma kapasitelerini geliştirmeleri, yerel yönetim uygulamaları konusunda yabancı ortaklarla bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, uluslararası işbirliği ağlarına dahil olmaları ve AB'deki muadilleri ile ortak projeler hazırlayabilmeleri için imkan oluşturulmuş olacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER