ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:45

"İşsiz kalmaktan korkmayın"


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret Yazıcı, gençlerin ve ailelerin meslek seçimlerinde yardımcı olabilmek için hazırladıkları 700 bin derginin tanıtımını yaptı. Gençlere seslenen Yazıcı, “İşsiz kalmaktan korkmayın. İŞKUR'a güvenin. Birçok programımız var. Sizleri bunlardan faydalanmaya davet ediyoruz. Bir telefon kadar size yakınız.” dedi.

İŞKUR tarafından hazırlanan ve aileler ile gençleri meslek konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan derginin tanıtımını İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı yaptı. Yazıcı, Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerine 'Meslek Seçimine Destek' dergisi dağıttı. Özellikle gençlere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yazıcı, derginin yaklaşık 1 yıl süren bir çalışmanın ürünü olduğunu ve amacın gençlere ditsek olmak olduğunu söyledi.

Bu çalışmanın örneğinin sadece Almanya'da olduğunu belirten Yazıcı, gençler için meslek seçimine yönelik bir dergi çıkardığını ve Türkiye'nin bu çalışmayı yürüten ikinci ülke olduğuna dikkat çekti. İŞKUR'un sürekli işgücü piyasası araştırması yaptığını anlatan Yazıcı, şu ifadeleri kullandı: “Bu araştırmada, işe yerleştirmelerde karşımıza çıkan en büyük engel mesleksizlik. Dergi çalışması, bu problemi çözmede geleceğimizin garantisi siz gençlere nasıl yol gösterebiliriz düşüncesi ile ortaya çıktı. Kararsız kaldığınız bu yıllarda, hangi mesleği icra edeceğinizi düşündüğünüz bu yaşlarda, size bir nebze olsun destek olmak istiyoruz. Bu çalışma, konusunda uzman iş ve meslek danışmanlarımız aracılığıyla hazırlandı. Böylece sizleri doğru, kabiliyetlerinize ve niteliklerinize uygun mesleklere yönlendirilmenizi amaçlıyoruz.”

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARINDAN LİSELERE ZİYARET

Söz konusu dergiden 700 bin adet bastırdıklarını bildiren Yazıcı, sadece Ankara'da 42 bin 900 derginin öğrencilere ulaştırılacağını dile getirdi. Derginin öncelikle meslek liselerinin son sınıflarındaki öğrencilere dağıtılacağını aktaran Yazıcı, okullara iş ve meslek danışmanlarının ziyarette bulunacağını ve derginin tanıtımı için meslek liselerinin son sınıflarında okuyan öğrencileri ile bir araya geleceklerini kaydetti.

"SİZLERİ PROGRAMLARIMIZDAN YARARLANMAYA DAVET EDİYORUZ"

İŞKUR'un Türkiye’nin her yerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Yazıcı, şuan itibari ile 4 bin iş ve meslek danışmanının 81 ilde vatandaşlara yardımcı olmak için hazır beklediğini belirtti. Yazıcı, gençlere ‘4447587’ numarayı çevirdiklerinde kendilerine yardımcı olmak için hazırda olduklarını yineledi. Birçok programlarının olduğunun altını çizen Yazıcı, gençleri İŞKUR ofislerini ziyarete davet etti. Yine veli toplantılarına da katılmayı planladıklarını vurgulayan Yazıcı, öğrencilere "İşsiz kalkmaktan korkmayın. İŞKUR'a güvenin. Birçok programımız var. Sizleri bunlardan faydalanmaya davet ediyoruz. Bir telefon kadar size yakınız." diye seslendi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER