ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:25

İsrail'in inşa ettiği ayrım duvarı


Kudüs Üniversitesi Kalkınma Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadwa Allabadi, İsrail'in inşa ettiği ayrım duvarına ilişkin, "Duvar öyle bir çizilmiştir ki tarıma elverişli araziler İsrail'de diğerleri ise Filistin topraklarında kalmaktadır" dedi.
     Allabadi, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "İsrail Duvarının Filistin Ekonomisi ve Gelişmesi Üzerine Etkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin topraklarına inşa ettiği 700 kilometrelik duvarın, ekonomiye verdiği zararın ölçülemez seviyede olduğunu söyledi.
     İsrail'in uyguladığı ambargonun, 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'na aykırı olduğunu vurgulayan Allabadi, Filistin'e harita üzerinde bir yer tahsis edilmiş ve dünya tarafından da bu kabul edilmiş olsa da İsrail askeri güçlerinin Filistinlileri engellediğini ve baskı uyguladığını anlattı.
     Allabadi, İsrail'in 2002 yılında yapımına başlanan duvarla Filistin topraklarını parçaladığını ifade ederek, "Bu duvar sadece Filistin topraklarını değil aileleri birbirinden ayırıyor. Bu duvar varken nasıl bir ekonomik gelişmeden söz edilebilir" diye konuştu.
     "Ekonomik yönden geri kalmışlık terimini kullanmak istemiyorum" diyen Allabadi, şöyle devam etti:
     "Filistin için dünyadaki gelişmelerden dolayı geri kalmış demek daha doğrudur. Filistin'de bir tabi olan ve bir de tabi olmaya zorlayan var. İsrail'in Filistin'in etrafını yerleşimlerle çevirmesi, sadece onları siyasi olarak kuşatma değil aynı zamanda ekonomik olarak da kuşatmak anlamına geliyor. Filistin devletinin ekonomisi, tamamen İsrail'e bağlıdır ve bu bilerek yapılmıştır. Örülen duvar ile ekonomiye büyük darbe vurulmuştur. Duvar öyle bir çizilmiştir ki tarıma elverişli araziler İsrail'de diğerleri ise Filistin topraklarında kalmaktadır. Su kaynakları nerede bol ve elverişli ise duvar bilerek oradan geçiriliyor. Su kaynakları İsrail'e kalıyor. İsrail'in askeri teftiş noktaları öyle kurulmuştur ki bir Filistin şehrinden başkasına tarımsal ürünlerin gitmesi zorlaştırılmaktadır."

"Filistin İsrail ürünlerinin çöplüğü olmuştur"
    
     Allabadi, Filistinli iş adamlarının ham maddeyi sadece İsrail'den alabildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Filistin'den İsrail'e girecek ürünler gümrüğe tabidir ancak İsrail'den gelen ürünler gümrüğe tabi değildir. Filistin İsrail ürünlerinin çöplüğü haline gelmiştir. Filistinli iş adamları herhangi bir iş yeri kurmak istediklerinde yatırıma yönelik izinleri sadece İsrail tarafından verilmektedir. Filistinlilerin kurduğu işler böylece tek tek kapanmaya başladı. Filistinli iş adamları ham maddeleri sadece İsrail'den alabiliyorlar. Buna rağmen siyasi bir olay çıktığında ihtilaf söz konusu olduğunda İsrail kapıları kapatıyor. Bütün bu olanlar Oslo Anlaşması'na aykırıdır fakat kimsenin sesi çıkamamaktadır."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER