ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2017 Cumartesi 02:10

İsrail'in "ezan yasağı" kararına sert tepkiler devam ediyor

İsrailin "ezan yasağı" kararına sert tepkiler devam ediyor

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq: "Biz dini özgürlükler dahil tüm haklara saygı gösterildiğinden emin olmak istiyoruz" Ortodoks Yahudi grubu Sözcüsü Weiss: "İsrail, toprağın gerçek sahiplerine hiç bir kanunu dikte edemez, ne yapıp ne yapamayacaklarına ilişkin emir veremez"


Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, BM olarak dini özgürlüklere saygı gösterildiğinden emin olmak istediklerini söyledi.

Haq, basın toplantısında bir soru üzerine, söz konusu yasa çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti.

Ne olacağını hep birlikte bekleyip göreceklerini anlatan Haq, "Biz dini özgürlükler dahil tüm haklara saygı gösterildiğinden emin olmak istiyoruz." dedi.

New York'taki Ortodoks Yahudi grubu Neturei Karta International Sözcüsü Haham Dovid Weiss de konuya ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada, İsrail'i işgalci olarak niteleyerek, meşru olmayan bir devletin söz konusu uygulamaya ilişkin kanun çıkarmaya da hakkı olmadığını söyledi.

Bu karara tamamen karşı çıktıklarını da kaydeden Weiss, bu konuda New York'ta protesto gösterisi düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

İsrail'in bölgede hiçbir karar alma hakkı olmadığını kaydeden Weiss, "İsrail, toprağın gerçek sahiplerine hiçbir kanunu dikte edemez, ne yapıp ne yapamayacaklarına ilişkin emir veremez." dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER