ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:31

İsrail'e yasa dışı yerleşim yerleri için BM'den uyarı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'den yasa dışı yerleşim birimi kurma faaliyetlerini durdurmasını istedi.
Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada Ban'ın, İsrail'in Batı Şeria'da "uluslararası hukuku ihlal eden" yerleşim birimlerini genişletme planlarından derin endişe duyduğu belirtildi. Genel Sekreter'in özellikle Itamar'da yüzlerce konutluk yerleşim planının bir üst aşamaya geçmesinde rahatsızlık duyduğunun kaydedildiği açıklamada, bu ve benzeri yeni yerleşim yeri kurma planlarının iki devletli çözüm sürecine hizmet etmeyeceği ifade edildi.
Açıklamada, Ban'ın Doğu Kudüs'te yaklaşık bin yerleşim birimi kurulmasına ilişkin plandan da endişe duyduğu belirtilerek, "Bu planlar, tekrar başlatılmaya çalışılan müzakere çabalarına karşı kaygı duyulmasına neden olmaktadır. Genel Sekreter, İsrail'den uluslararası toplumun sesine kulak vererek yerleşim birimi kurma faaliyetlerini durdurmasını ve uluslararası hukuk ve yol haritasına ilişkin taahhütlerine uymasını istemektedir" ifadeleri kullanıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER