ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:27

İsrail'de cezaevinde ölen "Mahkum X"


Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr, İsrail'de cezaevinde ölen ve İsrail gizli servisi Mossad için çalıştığından şüphelenilen "Mahkum X"in İsrail hükümeti adına çalıştığını söyledi.
     Dışişleri Bakanı Carr, Ben Zygier olarak bilinen, hem İsrail hem de Avustralya vatandaşı olan şahsın İsrail hükümeti için çalıştığını belirtti, ancak Zygier'ın Mossad bağlantısına dair şüphelerle ilgili yorumda bulunmadı.
     Carr, Zyger'ın Avustralya pasaportunun İsrail tarafından istihbarat toplama amacıyla kullanıldığının doğrulanması durumunda, bunu "en sert biçimde" protesto edeceklerini ifade etti.
     Avustralya'nın ABC televizyonu geçen ay, Zygier'in İsrail'de gizlice cezaevine konulduğunu ve içeride 10 ay geçirdikten sonra 2010 yılında burada öldüğünü ortaya çıkarmıştı.
     İntihar ettiği öne sürülen Zygier ile ilgili haberler, İsrail hükümetinin konuyla ilgili olarak iki yılı aşkın süre sansür uygulamasının ardından olayı aydınlatırken, Avustralya hükümetini de meseleyi bildiğini, ancak gizli tuttuğunu itiraf etmeye zorlamıştı.
     ABC'nin daha sonraki haberlerinde, Zygier'in Avustralya iç istihbarat teşkilatı ASIO'ya Mossad'ın çalışmalarıyla ilgili bilgi sızdırdığının anlaşılmasından sonra yakalandığına ilişkin iddialara da yer verilmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER