ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 23:03

İsrail'de Afrikalı kaçak göçmenler


İsrail'e kaçak yollardan giren Afrikalı göçmenler sınırdışı edilmemek ve mülteci statüsüne kavuşmak için dün başlattıkları eylem bugün de devam etti.
Ağırlıklı olarak Eritre, Sudan, Kongo, ve Etiyopya'lı 10 bin kadar kaçak göçmen dün Tel Aviv'in Rabin Meydanı'nda başlattıkları protesto gösterisini yabancı büyükelçiliklerin önüne taşıdı.
Levinsky Park'ta yeniden bir araya gelen binlerce Afrikalının ilk adresi ABD Büyükelçiliği oldu. Daha sonra sırasıyla Fransa, İngiltere, Kanada elçilikleri ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Ajansı önüne yürüyen kaçak göçmenler yabancı temsilciliklere İsrail hükümetine kendileri için baskı yapıp, mülteci haklarının verilmesi ve İsrail'in yaptığı tutuklamaları sona erdirmesi çağrısında bulundu.
Göçmenlerin, protesto sırasında ellerinde geldikleri ülkelerin bayrakları ile üzerinde "Daha fazla tutuklamaya hayır" ve "Özgürlük" yazan dövizler taşıdığı görüldü.
Göçmenlerin İsrail hükümetine seslerini duyurmak için Pazar günü başlattıkları ve 3 gün sürmesi planlanan protestolar nedeniyle Tel Aviv'de birçok işletmede çalışmalar kesintiye uğradı.
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Şunu vurgulamalıyım ki bunlar mülteci değil, bu insanlar hukuku ihlal eden kişilerdir" dedi.
İsrail parlamentosunda bir süre önce çıkarılan yasaya göre, ülkeye kaçak yollardan giren sığınmacılar başvuruda bulunsalar dahi 1 yıl ile 18 ay arasında hapis cezasına çarptırılabiliyor.
İsrail'de 60 bine yakın kaçak göçmen olduğu ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER