ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 16:52

"İsrail ve Gazze arasında ateşkes yok"


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Gazze'deki krize ya da İsrail-Filistin sorununa askeri bir çözüm yok. Her çatışma barışı daha da zorlaştırıyor" dedi.
    
Hague, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasında yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daki mevcut krizin başlamasının temel sorumlusunun Hamas olduğunu söylediklerini anımsatarak, "Ama aynı zamanda tüm tarafların sorumluluğu var" dedi.
    
İsrail'i sorunu tırmandırmamaya, uluslararası hukuka uymaya ve sivil ölümleri önlemeye çağırdıklarını belirten Hague, şöyle konuştu:
    
"Gazze'ye karadan bir müdahalenin, sivil kayıpların sayısının artmasına ve İsrail'e uluslararası desteğin azalmasına neden olacağı konusunda da uyardık. İsrail'e yönelik füze saldırılarına ve İsrail'in askeri operasyonlarına son verecek bir ateşkes üzerinde anlaşılmasını görmek istiyoruz. Ateşkese varılması için çabalar sürüyor. Gazze'ye giriş ve çıkışların daha açık olması, uzun süreli bir çözümün parçasıdır."
    
Ateşkes için Mısır hükümetinin ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Hague, mevcut krizi Türk, Mısırlı ve İsrailli mevkidaşlarıyla konuştuğunu kaydetti.
    
"Gazze'deki krize ya da İsrail-Filistin sorununa askeri bir çözüm yok. Her askeri çatışma, her hayat kaybı, barışı daha da zorlaştırıyor" diyen Hague, iki devletli çözümün önemini vurguladı.
    
İsrail'in yasadışı yerleşim faaliyetlerine son vermesi, Filistin'deki farklı kesimlerin ise birbiriyle uzlaşması gerektiğini kaydeden William Hague, uluslararası toplumu barış sürecinin ilerlemesi için tarafları teşvik etmeye çağırdı.
    
Bu arada, İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt İsrail ve Filistin'de temaslarda bulunuyor.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER