ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 12:37

İsrail sağlık merkezi ve camileri vurdu

İsrail sağlık merkezi ve camileri vurdu

İsrail'in Gazze'deki saldırılarda 10 sağlık merkezi ve 45 camiyi vurduğu bildirildi.


Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid), İsrail'in Gazze'deki saldırılarında 10 sağlık merkezi ve 45 caminin vurulduğunu bildirdi.

İsviçre merkezli ve faaliyet alanı Ortadoğu ile Kuzey Afrika olan Gözlemevi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in son günlerde Filistinli sivillere yönelik saldırılarını artırdığı vurgulandı.

"Saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana yaklaşık 50 aile hedef alındı. Bu ailelerden 213 kişi hayatını kaybetti" bilgisinin aktarıldığı açıklamada, İsrail'in dün Han Yunus'taki hava saldırısında 3 katlı evini hedef aldığı Ebu Cami ailesinden 18'i çocuk, 26 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Gazze'nin merkezinde de El-Keylani ailesinin evinin vurulduğu ve 5'i çocuk, 11 kişinin öldüğü bombalamaya değinilen açıklamada, bu saldırılar kınandı.

Toplam 15 bin 41 saldırı

Öte yandan açıklamada, İsrail'in 16 günde, 4 bin 349'u havadan, 4 bin 367'si denizden ve 6 bin 325'i karadan olmak üzere bölgeye 15 bin 41 saldırı düzenlediği kaydedildi.

Saldırılarda şimdiye kadar 10 sağlık merkezinin yanı sıra 6 su istasyonu ile 45 caminin vurulduğu, bu mescitlerden 7'sinin tamamen yıkıldığı aktarılan açıklamada, uluslararası toplumun hemen harekete geçmemesi durumunda, ölü sayısında büyük bir artış yaşanmasından endişe duyulduğu belirtildi.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze’yi havadan vurmaya başlayan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. 

İsrail’in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda, şu ana kadar 583 Filistinlinin öldüğü, 3 bin 554 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER