ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:23

İsrail, Rusya'yı Golan Tepeleri'nde istemiyor


Ekip, Hakan Ceyhan Aydoğan) ANKARA (AA) - Moskova'da temaslarda bulunan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Zeev Elkin, Rusya'nın Golan Tepeleri'ne barış gücü göndermesinin hukuki olarak mümkün olmadığını söyledi.

Temaslarını değerlendiren Elkin, Rusya'nın Suriye'ye S-300 füze savunma sistemi verebileceği yönündeki haberler konusunda, "Moskova yönetiminin, Tel-Aviv'in kaygılarını anladığını umut ediyoruz" yorumunda bulundu. Elkin, İsrail'in S-300 tutumunun açık ve net olduğunu hatırlattı.

S-300'lerin savunma silahı olarak sayılamayacağına vurgu yapan Elkin, "İsrail, S-300 füzelerinin teslimatı konusunda büyük endişe duyuyor. Bunun nedeni basit, Rusya coğrafyasını göz önüne aldığınızda savunma silahı gibi görünen araçlar, Ortadoğu'da saldırı silahı olarak kullanılabilir. S-300'ün Suriye'ye verilmesi, İsrail sahasında uçan askeri ve sivil her uçağın vurulabileceği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Elkin, Rusya ile Golan Tepeleri'ne barış gücü askeri gönderilmesinin hukuki boyutunu konuştuklarını ancak bu önerinin gerçekleşmesinin hukuken mümkün olmadığını ifade etti.

Elkin ayrıça, Suriye'de son dönemde ibrenin Esed yönüne döndüğünü ancak şu an savaşı hangi tarafın kazanacağı tahmininde bulunmanın erken ve imkansız olduğunu kaydetti.

Moskova yönetimi, Suriye ordusu ile muhalifler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve zaman zaman da Suriye-İsrail arasında gerilime neden olan Golan'a barış gücü askeri göndermeye hazır olduğunu bildirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER