ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 22:43

İsrail ordusu cezai önlemler alıyor


İsrail ordusunun, Gazze şeridinden sınır kentlerini hedef alan füze saldırılarına karşılık bir takım cezai önlemler alacağı bildirildi.
İsrail resmi televizyonu Kanal 1'de yayımlanan haberde, İsrail ordusunun, sınır kentlerini hedef alan füze saldırılarına karşılık bir takım cezai önlemler alacağı, ikinci bir emre kadar "Gazze'ye açılan tüm sınır kapılarının kapatılacağı, gıda, inşaat ve diğer malzemelerin geçişine izin verilmeyeceği, Gazze tarafındaki Filistinlilerin İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını ziyaretlerinin durdurulacağı" belirtildi.
Haberde ayrıca ordu birliklerinin teyakkuz halinde olduğu kaydedildi.
Filistin Hükümeti Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Nazmi Mehna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail, Gazze'den atılan füzelere karşılık ikinci bir emre kadar Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'nın kapalı tutulacağını tebliğ etti" dedi.

-"Yeni bir saldırıdan endişe duyuyoruz"
İsrail'in uyguladığı ambargoyu sıkılaştırmasından duyduğu kaygıyı dile getiren Gazzeli Ahmed de sınır kapısının kapatılacağı haberinin ardından yeni bir İsrail saldırısından endişe duyduklarını, halkın akşam saatlerinden bu yana fırınlara, marketlere ve benzin istasyonlarına akın ettiğini söyledi.
Ahmed, "Arkadaşlarımla maç izlemek için biraraya gelmiştik. Ancak olayın ardından korku içinde evlerimize dağılmak zorunda kaldık. Dükkanlar kepenk indirdi. Sanki dışarıda sokağa çıkma yasağı var" diye konuştu.
İsrail devlet radyosu, akşam saatlerinde İsrail'in Gazze sınırında bulunan Sderot, Netivot, Sdot Nagv ve Poet Negev kentlerine, ilk belirlemelere göre en az 30 füzenin atıldığını duyurmuştu. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıların sorumluluğunu İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri üstlenmiş, bunun İsrail'in dün harekete mensup 3 kişiyi öldürmesine misilleme olarak yapıldığını açıklamıştı.
İsrail ordusunun dün Refah kentine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli hayatını kaybetmişti. Beyt Hanun'da bir evde meydana gelen ve saldırı olma ihtimali üzerinde durulan patlamada da 3 kişi ölmüş, biri kadın ikisi çocuk, 7 kişi yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER