ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 19:32

İsrail Konsolosluğu önünde protesto

İsrail Konsolosluğu önünde protesto


İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırıları çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail Konsolosluğu önünde protesto edildi. Eylem nedeniyle polis de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (DİSK) üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 250 kişilik grup, Levent metros durağı girişinde toplandı. ‘Filistin’e özgürlük’, ‘Filistin halkı yalnız değildir’ yazılı pankart ve döviz taşıyan grup, İsrail Konsolosluğu’na doğru harekete geçti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve konsolosluğun girişini demir bariyerlerle kapattığı eylemde protestocular, ‘Kahrolsun İsrail’, ‘Hamas’a selam direnişe devam’, ‘Filistin’e özgürlük’ şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, “Katliamcı İsrail ordusunun Filistin’e ve Filistinlilere yönelik arttırdığı saldırılar sonucunda onlarca insan yaşamını kaybetti. İsrail bir kez daha sivilleri hedef aldı, ağır can ve mal kayıplarına yol açtı. Aradan geçen on yıllara rağmen İsrail bölgedeki saldırgan ve insanlık dışı tavırlarına son vermediği gibi, ABD ve İsrail’deki seçimlere endeksli olarak da saldırılar sürekli arttırıldı.” dedi.

Filistin nüfusunun yüzde 20’sinin İsrail sınırları içinde yaşadığını belirten Serdaroğlu, “Filistinlilerin yüzde 60’ı işsiz, iş alanları da yok. Yüzde 50’si ise tam sefalet içinde yaşıyor. Filistin’de acı hiç bitmedi. Golan Tepeleri yıllardan beri İsrail siyonizminin işgali altında. Bu nedenle Filistin’de İsrail’e ‘Dur’ demek, bölgedeki emperyalist saldırganlığa ‘hayır’ demektir. Onurlu Filistin halkının yanında olmak, emperyalizme karşı Ortadoğu halklarının safında olmaktır.” diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER