ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2013 Pazar 22:09

İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar sergisi


Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Mısır yönetiminin, ''Açlık grevini sürdüren Filistinli mahkumlar konusunda yoğun çaba harcadığını ve meselenin çözümü için geniş çaplı telefon diplomasisi yürüttüğünü'' söyledi.
     Heniye, Gazze'de düzenlenen, ''İsrail Hapishanelerindeki Filistinli Mahkumlar'' adlı fotoğraf sergisinin açılışında, Filistinli mahkumların, sorunlarına dikkati çekmek için açlık grevine gitme yoluna başvurduğunu belirterek, '' Onlar İsrail hapishanelerinde gerçek anlamda bir savaş başlattı'' dedi.
     İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması için bütün araçların kullanılacağını dile getiren Heniye, konuyla ilgili, milli bir strateji oluşturulması çağrısı yaptı.
     Heniye, Filistinli mahkumlar sorunu çözülmeden Filistin yönetimi ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasının, duyarsızlık örneği oluşturacağını ifade etti.
     Arafat Ceradat adlı Filistinli tutuklunun İsrail cezaevinde hayatını kaybetmesi, Filistin tarafında infiale yol açmıştı. İsrail makamları, Ceradat'ın kalp krizinden öldüğünü iddia etmiş, Filistinli yetkililer ise tutuklunun işkence altında can verdiğini ileri sürmüştü.
     İsrail Hükümeti, tepkiler üzerine Ceradat'ın ölümünü soruşturacak komiteye uluslararası gözlemci olarak bir doktorun atanmasını kabul etmiş ancak Filistin makamları bu kararı yeterli bulmamıştı.
     İsrail ile varılan esir takası anlaşmasının ardından serbest bırakılmalarına rağmen yeniden tutuklanmalarını protesto etmek için açlık grevi yapan Eymen Şeravene, Samir İsavi, Tarık Kadan ve Cafer İzzeddin isimli dört Filistinli mahkumun eylemleri sürüyor. İsavi 226, Şeravene 158, Kadan ile İzzeddin ise 96 gündür açlık grevi yapıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER