ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 21:34

İsrail, Filistin'e ekonomik yaptırımlara hazırlanıyor

İsrail, Filistine ekonomik yaptırımlara hazırlanıyor

Filistin'de Hamas ve Fetih arasında uzlaşı sağlanmasının ardından barış görüşmelerini askıya aldığını açıklayan İsrail, şimdi de Filistin yönetimine baskı kurma amacıyla ekonomik yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.


İsrail yönetiminin ilk olarak, mayıs ayında Filistinlilere ödemek durumunda olduğu 125 milyon dolarlık vergi gelirlerini askıya almayı planladığı öğrenildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar bu yönde bir karar alınmadı. Ancak bu paranın kesilmesi yönünde görüşmeler sürüyor" dedi.
Gelecek ay ödeme zamanı gelindiğinde paranın gönderilmeyebileceğini ifade eden yetkili, "Ancak inancım, paranın, Filistin tarafının ödemediği elektrik borçlarına karşılık İsrail Elektrik İdaresi hesaplarına aktarılacağı yönünde" diye konuştu.

Filistin yönetimi her ay, Batı Şeria ve Gazze'de 165 bin kişiye 100 milyon dolar maaş ödüyor. Filistin yönetiminin, Filistin bankalarına 1 milyar doları aşkın borcu bulunuyor.

Filistin Devlet başkanı Mahmut Abbas, daha önce yaptığı açıklamada, maaş ödemeleri ve rutin işleyiş için gereken miktarın 120 milyon dolar olduğunu açıklamıştı.

Filistin tarafında yaptırımlara karşı hazırlık-

Filistin tarafı da bu yaptırım hazırlığına karşı arayışlara başladı.

Filistin yönetiminin, diplomatlarına, Filistin'e daha önce vermeyi taahhüt ettikleri 1 milyar dolarlık yardımın acil olarak sağlanması amacıyla bulundukları Arap ülkelerinde ön görüşmelere başlama talimatı verdiği öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER