ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 13:48

İsrail-Filistin barış müzakereleri


Avrupa Birliği (AB) İsrail Büyükelçisi Lars Faaborg-Andersen, Filistin-İsrail barış müzakerelerin başarısız olması halinde İsrail'in gittikçe artan bir tecritle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
İsrail'in Kanal 2 devlet televizyonunda konuşan AB İsrail Büyükelçisi Lars Faaborg-Andersen, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry önderliğinde sürdürülen Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin başarısız olması halinde İsrail'in gittikçe artan bir tecritle karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü.
Müzakerelerin başarısız olması durumunda İsrail'e yapılacak boykotların gündeme geleceğine işaret eden Andersen, yaptırımların özel sektör kuruluşları ve şirketlerin atacağı adımlarla yerine getirileceğini söyledi.
İsrail'in Batı Şeria'da yerleşim birimleri inşa etmeyi sürdürmesi nedeniyle AB'deki emeklilik sigortası ile finans sektöründen bazı şirketlerin İsrail'le ilişkilerini keserek boykot etmeye başladığına dikkat çeken Andersen, AB'nin söz konusu kararlara müdahale edemeyeceğini hatırlattı.
John Kerry'nin 50. Münih Güvenlik Konferansı'nda İsrail'e uyarı niteliğindeki açıklaması İsrail'de bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Açıklamasında Kerry, İsrail-Filistin ihtilafının uzamasının, İsrail'e karşı "giderek artan bir gayri meşrulaştırma kampanyasına ve boykotların konuşulmasına" neden olduğuna dikkat çekmiş, "Böylesi bizim için daha mı iyi?" diye sormuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER