ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:04

Isparta Belediyesi'ne yönelik operasyon


 Isparta Belediyesi'ne yönelik operasyon kapsamında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da aralarında bulunduğu 82 kişinin yargılanmasına devam edildi.
     Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan 82 sanıktan 35'i ile avukatları katıldı. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise duruşmaya gelmedi.
     Duruşmada söz alan Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, müvekkili Hüseyin Tüylüoğlu'na ait dinleme kayıtlarını ve sanığın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.
     Gökmenoğlu'nun talebini reddeden mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada dava dosyasının incelenmesi için Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen bilirkişi heyeti raporu talebine yanıt gelmediği için davayı 11 Nisan 2013'e erteledi.
     Davada tutuksuz yargılanan MHP İl Başkanı İsa Yalçın, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bilirkişi raporunun gelmesiyle gerçeğin ortaya çıkacağını belirterek, ''Bu bir süreç. Biz savunma hakkımızı kullanıyoruz. İddiaların doğru olduğunu öne sürenler, kendisi için çalışacaklar. Biz de zaten olmayan bir şeyle ilgili savunmalarımızı yapıyoruz. Bilirkişi raporu geldikten sonra her şey net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu davanın en kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz'' diye konuştu.
    
     -Olayın geçmişi-
    
     Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 23 Eylül 2011'de Isparta Belediyesi'ne operasyon düzenlemiş, Belediye Başkan Yardımcısı Resul Göçer, Belediye Genel Koordinatörü Mehmet Ateşgül, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, bazı belediye çalışanları ve belediyeye iş yapan 28 kişi gözaltına alınmıştı.
     ''Çete kurma ve yönetme, resmi evrakta sahtecilik ve ihaleye fesat karıştırma'' suçlamalarıyla mahkemeye sevk edilen zanlılardan 22'si tutuklanmıştı.
     Soruşturmaya ilişkin hazırlanan ve Belediye Başkanı Günaydın'ın birinci sanık olarak gösterildiği iddianamenin Isparta Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından MHP İl Başkanı İsa Yalçın, belediye çalışanları ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu 15 kişi, 20 Ocak'ta tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, 7 kişinin ise tutukluluğunun devamına karar verilmişti.
     Daha sonra tutuklu sanıklardan Belediye Başkan Yardımcısı Resul Göçer, Orhan Gürsel Gürbüz, heykeltıraş Elnur Kerimli, iş adamları Hüseyin Tüylüoğlu ve Esmani Halı'nın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, iki ayrı suç örgütü kurmakla suçlanan Belediye Genel Koordinatörü Mehmet Ateşgül'ün 100 bin lira, ''İhaleye fesat karıştırma, resmi evrakta sahtecilik yapmak''la suçlanan reklamcı Nurkaya Dursun'un ise 25 bin lira kefaletle tahliyesini kararlaştırılmıştı. Tahliye edilen sanıklar için yurt dışına çıkma yasağı ve duruşmalara katılma zorunluluğu getirilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER