ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:48

Isparta Belediyesi ile Sav Belediyesi'nin atık su atışması

Isparta Belediyesi ile Sav Belediyesinin atık su atışması


 Isparta ile Sav beldesi arasında açıktan akıtılan atık sulardan kaynaklanan kokunun önlenmesi için her iki belediye arasında tartışma yaşanıyor. Sav Belediye Başkanı Mustafa Şahin, kapalı sistemle atık suyun taşınma projesinin hazır olduğunu, Bakanlığın yüzde 50 hibe vermesine rağmen, Isparta Belediyesi’nin buna yanaşmadığını belirtiyor. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise "İktidar partisinin belediye başkanı olarak Sav Belediyesi geri kalan kısmı hemen yaptırmalı. Buna dair çalışmaya girdiklerinde ben hemen benim mücavir alanımı yaparım." diyor.

Şahin, beldesinin içinden geçen ve kötü kokuya neden olan suyun 7 kilometre uzunluğunda kapalı sisteme alınarak Sav çıkışına taşınması yönünde proje hazırlandığını ancak Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın bu projeye imza atmadığını söyledi. Isparta Belediyesi’nin arıtmasından bırakılan aynı zamanda DOSB’nin atıklarının kanalı bırakıldığını ileri süren Mustafa Şahin, 2009 yılından beri kötü koku sorununun giderilmesi için çabaladığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiklerini belde olarak 7 km kapalı sistem projesi hazırladıklarını belirten Şahin, "Hem DOSB hem Isparta Belediyesi arıtmasından çıkan suyun kapalı sistemle taşınmasını içeren projeyi Bakanlığa sunduk. Ancak ödenek çıkmadı. 2012’de Sayın Bakan Erdoğan Bayraktar ile görüştük. Bakan bu sorunun Sav beldesinin değil Isparta merkez belediyesinin sorunu olduğunu Isparta’nın projeyi yapması gerektiğini bu projeye de yüzde 50 hibe desteği sağlayacaklarını söyledi. Ben de milletvekiliyle birlikte Yusuf Ziya Günaydın ile görüştüm. Konuyu anlattık. 'Projeyi güncelleyin tekrar başvurun' dedik. Daha sonda İller Bankası’na verildi. Proje 5 milyon liraya yükseltildi. Bayramdan önce de proje kabul edildi. Bakanlık yüzde 50 hibe desteği sağlıyor, ancak Isparta Belediyesi tamamının Bakanlık kaynaklarıyla karşılanmasını istiyor. Bakanlık ise olmaz diyor. ‘Ben hibe veriyorum onun dışında böyle bir uygulama yok’ diyor. Şu an yapılması gereken Belediye’nin İller Bankası’na projenin yüzde 50’sini borçlanması. Ancak Sayın Günaydın imza atmıyor. Bu yüzden proje uygulanamıyor” dedi. Şahin, “ Bu akan kanalı kapalı devreye aldığınızda o suyla ürün sulamanın önün sed geçilecek. Beldede üreticilerin yüzde 95’i ürünü temiz kaynaklarla suluyor. Geri kalan kesimde ürünü satmıyor, yem, slajlık olarak kullanıyor. Ama belde halkı ürettiği domatesi, salatalığı, meyvesini satamıyor. Çünkü vatandaşın kafasında atık suyla sulamıştır algısı var. Vatandaş, Sav’ın adını duydu mu kaçıyor. Üreticimiz ürünün satmak için başka yöreden olduğunu söyleyip yalan söylemek zorunda bırakılıyor." dedi.

"BUNLARIN MAKSADI BENİ BASIN YOLUYLA SIKIŞTIRARAK HATA YAPMAMI SAĞLAMAK"

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise bin 300 metresinin ancak Isparta Belediye sınırları içinde olduğunu, diğer kalan kısımların Sav Belediyesi'ne ve Deri sanayisine yani Isparta Valiliğine ait olduğunu vurguladı. Günaydın, "Belediye olarak bir ay içerisinde bin 300 metrelik yeri 350 milyona yapar teslim ederim. Ancak geri kalan kısım yapılmadığında bu koku daha da artar. İktidar partisinin belediye başkanı olarak Sav Belediyesi geri kalan kısmı hemen yaptırmalı. Buna dair çalışmaya girdiklerinde ben hemen benim mücavir alanımı yaparım. Ama bunların maksadı beni basın yoluyla sıkıştırarak hatta yapmamı sağlamak. Mücavir alanımın dışındaki kısmıın maliyeti olan 5-6 tirilyonluk yatırımdan yaptığımdan dolayı soruşturma açtırıp daha önce yaptıkları gibi benim üzerime müfettişler göndererek iflasıma sebep olmak istiyorlar. İktidar partisinden aldığında belediye iflas etmişti.Şimdi ise Türkiyenin en sayılı belediyelerinden biridir. Bunlar yapılan ciraatları hazmedemiyorlar." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER