ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 23:09

İspanya'nın dış yardım isteme olasılığı

Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da, Başbakan Mariano Rajoy, ''AB'den dış yardım istemenin şu anda zorunlu olmadığını'' söyledi.


 Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da, Başbakan Mariano Rajoy, ''AB'den dış yardım istemenin şu anda zorunlu olmadığını'' söyledi.
     İspanya ve İtalya arasında yapılan hükümetlerarası zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Rajoy, ülkesinin AB'den kredi yardımı istemesi olasılığıyla ilgili yöneltilen sorular üzerine, ''Bu, her zaman kullanılabilecek bir araç. İsteyen ülke bunu talep edebilir. İspanya, sadece, tüm İspanyolların çıkarına olduğu zaman bu yardımı isteyecektir'' dedi.
     Rajoy, dış yardımı sadece kendileri için ''İkna edici'' duruma gelindiğinde talep edeceklerini ve o zaman bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade ederek, ''Şimdiye kadar istemedik, çünkü şu anda zorunlu değil'' diye konuştu.
     İspanya Başbakanı, şu an için verilmesi gereken en önemli mesajın, ''Avronun geri dönülmezliği ve tüm AB'nin avro para birimini koruma arzusu'' olduğu görüşünü yineledi.
     ABD Başkanı Barack Obama'nın, ''İspanya'nın batmasına müsade edemeyiz'' yönündeki bir sözünün basın mensupları tarafından hatırlatılması üzerine Rajoy, ''Böyle bir şeyin (İspanyol ekonomosinin batması) olmayacağına tamamen ikna olmuş durumdayım'' ifadesini kullandı.
     İspanya ekonomisinin zor bir durumda olduğunu kabul eden ancak bunu aşmak için çalışma, enerji ve finans sektörlerinde reformlarda bulunup, kamu açığını azaltmaya yönelik kesintiler yaptıklarını anlatan belirten Mariano Rajoy, şunları kaydetti:
     ''İspanya'nın bugün yaşadığı en temel sorun, kendi finansmanını sağlamaktır. Eğer finansman sağlayamazsak, ekonomik büyüme de istihdam yaratma da olmaz. Bu yüzden kamu açığını düzeltmek çok önemli. Zor ve sert kararlar alıp, iyi şeyler yapan ve ciddi bir ülkeye karşı herkesin dayanışma içinde olması gerekir. Tek bir para biriminin içinde olup, birilerinin bedava finansman sağlayıp diğerlerinin çok fazla ödemesi adil değil.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER