ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 21:16

İspanya'dan İran'a nükleer kaçakçılık


İspanya Gümrük Müdürlüğü'nün, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından konulan ambargoyu delerek, İran'ın nükleer programına makine gönderen bir kaçakçılık ağını ortaya çıkardığı bildirildi.
    
İspanya resmi haber ajansı EFE'nin, Gümrük Müdürlüğü kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, söz konusu kaçakçılık ağının, İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinde Durango adlı yerleşim yerindeki bir şirketten, nükleer programında kullanılmak üzere İran'a makine gönderdiğinin tespit edildiği kaydedildi.
    
Verilen bilgilerde, Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı polislerin düzenledikleri ve ''Kakum'' adı verilen operasyonun şüpheler üzerine 2009 yılında başlatıldığı ve Durango'da bulunan şirketin mercek altına alındığı belirtildi. İran'ın nükleer programında kullanıldığından şüphelenilen, enerji santrallerinde kullanılan bir makineden İran'a 7 adet ihracat ettiği tespit edilen firmanın, makineleri İstanbul'da bulunan İran uyruklu bir aracı şirketle gönderdiği ifade edildi.
    
Makinelerin, son teslimat yeri İstanbul olarak gösterilerek İspanya'dan çıktıkları ancak gerçekte İstanbul'dan hemen Tahran'a yollandığı bildirildi. ''Kakum'' operasyonunun ikinci aşamasının geçtiğimiz 13 Kasım'da gerçekleştiği ve Durango'daki şirkete baskın düzenlenip, çok sayıda belgeye el konulduğu açıklandı.
    
İran'a bu şekilde toplam 955 bin avroluk makine gönderdiği tespit edilirken, İspanya'daki cezalara göre sorumlulara ihracat ettiği malın 6 katı kadar (yaklaşık 6 milyon avro) ceza kesilmesinin gündemde olduğu öne sürüldü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER