ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 00:03

İspanya'daki "yol" protestosu


İspanya'nın kuzeyindeki Burgos kentinde bir yol projesine karşı 10 Ocak'ta başlayan protestoların ardından, belediye projeden vazgeçmek zorunda kaldı.
Bir haftadır Burgos'ta yapılan ve zaman zaman şiddet olaylarının görüldüğü protestolar son iki gündür İspanya geneline de yayılmış, Madrid'de ''Burgos'a destek'' gösterileri düzenlenmişti. Çıkan olaylarda Burgos'ta 46, Madrid'de ise 15 kişi gözaltına alınmış, daha sonra 10'u şartlı olmak üzere tamamı serbest bırakılmıştı.
Burgos kentinin Gamonal Mahallesi'ndeki 'Vitoria'' adlı önemli bir caddeyi bulvar haline getirmeye yönelik belediyenin başlattığı ve toplamda 8 milyon avro tutacağı söylenen projeye karşı çıkan halk, protestolarına gerekçe olarak, ''Projeye ilişkin şüpheler olduğunu, ekonomik krizin yaşandığı ve Burgos Belediyesi'nin 135 milyon avro borcunun bulunduğu bir dönemde böyle yüksek maliyetli bir projeye gerek duyulmadığını'' savunup, Belediye Başkanı'nın istifasını istemişti.
Yaşanan gelişmeler sonrasında Burgos Belediye Meclisi'nde projeye devam yönünde karar çıksa da Belediye Başkanı Javier Lacalle, projenin tamamen durdurulduğunu açıkladı. Lacalle, ''Projeyi durdurup, birlikte yaşam ve sosyal barışa odaklanmaya karar verdik'' dedi.
Burgos Belediye Başkanı'nın açıklamasına karşın Burgos ve başta Madrid ile Barcelona olmak üzere İspanya'nın birçok büyük kentinde gösterilerin devam etmesi dikkati çekti. Projenin durdurulmasından ikna olmayan göstericiler, Lacalle'nin istifasını, şartlı serbest bırakılanlar hakkındaki tüm suçlamaların kaldırılmasını ve Burgos'a gönderilen çevik kuvvet ekiplerinin geri çekilmesini istedi. İptal edilen yol projesinin olduğu bölgedeki halkın ise balkon ve pencerelere çıkarak, kararı kutladıkları belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER