ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 15:52

İspanya'da yakalanan haşhaş yüklü Türk gemisi


İspanya Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Fransız gümrük polisinin de işbirliğinde düzenlenen operasyonda ''Berk Kaptan'' adlı Türk balıkçı gemisinde 12 ton haşhaş bitkisinin ele geçirildiğini ve dört kişilik Türk mürettebatın gözaltına alındığını açıkladı.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, 14 Şubat'ta Almeria açıklarında durdurulan ve uyuşturucu yapımında kullanılan haşhaş bitkisi taşıyan Türk bandıralı gemi hakkında basına bilgi verdi.

11 Şubat'ta Fas'ta bulunan ve İspanya'ya bağlı Melilla kentinin 30 mil açığında görülen Türk balıkçı gemisinden şüphelenildiği ve bunun üzerine geminin havadan helikopter ve radarlar ile takibe alındığı kaydedildi.
"Boğaz" adıyla 14 Şubat sabahı düzenlenen operasyon sırasında gemide yapılan aramada, ambar kısmında 480 paket buğdayın içine saklanmış yaklaşık 12 ton haşhaş bulunduğu ifade edildi. Almeria limanına çekilen geminin alıkonduğu, gözaltına alınan dört Türk mürettebatın ise öğleden sonra mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.

Akdeniz'de yeni uyuşturucu güzergahı

İspanyol gümrük yetkilileri, geçen haziran ayından bu yana altıncı kez bu tip bir operasyonun düzenlendiğini ve Akdeniz'de yeni bir uyuşturucu yolunun ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Fransız, İtalyan ve İspanyol gümrük muhafaza polisinin Akdeniz'de yaptığı operasyonlarda 50 tondan fazla uyuşturucu maddenin ele geçirildiği vurgulandı.
Suç örgütlerinin kullandıkları balıkçı veya yük gemilerini teknik sebepler gerekçe göstererek kısa süreliğine Kuzey Afrika kıyılarındaki limanlarda durdurduğu ve uyuşturucunun bu limanlarda yüklendiği bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER