ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 18:32

İspanya'da sokakta içki içme yasağı


İspanya'nın başkenti Madrid'de güvenlik güçlerinin hafta sonu düzenledikleri operasyonlarda, meydan, park, bahçe gibi açık alanlarda toplu halde içki içtikleri tepsit edilen 530 gence para cezası kesildiği bildirildi.

İspanya'da son yıllarda gençler arasında moda olan ''botellon'' adı verilen, marketlerden içki alıp toplu halde açık alanlarda içki içerek eğlence organize etmelere karşı Madrid Belediyesi kontrollerini sıklaştırdı.

Bu yıl içinde ''botellon''a karşı 10'dan fazla operasyon düzenleyen Madrid Belediyesi, bu kez 200'den fazla polisi bu iş için görevlendirdi. Madrid Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, belediye olarak görevlerinin vatandaşların sorunlarına cevap vermek olduğu vurgulandı, ''gece eğlenmek için sokağa çıkanlar kadar evlerinde dinlenmek isteyen komşuların da haklarını korumaya çalışıyoruz'' denildi.

Öte yandan Madrid Belediyesi, bu yıl içinde sokakta içki içmekten toplam bin 274 kişiye para cezası kesildiğini duyurdu. İspanya'nın diğer kentlerine nazaran bu konuda çok daha sıkı bir politika izleyen Madrid Belediyesi, 2012 yılında yürürlüğe giren yasa gereği, sokakta içki içenlere 500 ila bin 100 avro arasında para cezası kesiyor. Ancak cezaların yüzde 90'ına itiraz ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER