ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 15:29

İspanya'da işsizliğin gölgesinde "1 Mayıs İşçi Bayramı"


Avrupa'da yaşanan ekonomik krizde en büyük darbeyi alan ülkelerin başında bulunan ve 6 milyondan fazla işsizin bulunduğu İspanya'da bu yılki 1 Mayıs kutlamaları sönük geçti.
     Başkent Madrid'te "Sınırları yok. Haklarını savun" teması altında gerçekleştirilen gösterilere katılımın geçen yıllara göre oldukça düşük olduğu gözlendi.
     "Trokya'nın diktelerine hayır, Bu yetkililer mahvediyor ve öldürüyor, Kesintilere hayır, 6 milyon 200 bin sebebimiz var, Adalet, demokrasi ve iş istiyoruz" gibi onlarca pankart altında toplanan işçiler, bayramlarını sönük bir şekilde kutladı.
     Ülkenin iki büyük sendikası UGT ve CCOO'nun liderleri basına yaptıkları açıklamalarda, işsizlik sorununa karşı hükümete "acil ulusal anlaşma" çağrısı yaptı.
     "Bu ekonomi politikasından başka alternatif yok, ifadesi büyük bir yalandır" diyen sendika yöneticileri, ekonomik modeli değiştirmek, istihdam yaratmak ve işçiyi korumak için hükümet, muhalefet ve sivil toplum örgütleri arasında büyük bir anlaşma yapılması gerektiğini savundu.
     UGT Genel Sekreteri Candido Mendez, "Bu 1 Mayıs, bir dönem noktası olmalı" diyerek, "İlk aşamada istihdam yaratılmalı. Avrupa, GSMH'sinin yüzde 1 ila 2'sini işsizlikle mücadeleye ayırmalı" ifadesini kullandı.
    
     -İspanyollar umutsuz-
    
     İşçi Bayramı dolayısıyla Madrid'te bulunan ismini açıklamak istemeyen emekli bir kadın, "3 kızım, 3 torunum var. Eğer benim emekli maaşımı keserlerse ben nasıl çocuklarıma ve torunlarıma yemek yapabileyim. Sadece ben değilim bu sorunu yaşayan, kötü durumda olan. Pazar çantalarını dolduramayan çok fazla insan var. Ne utanç verici" dedi.
     AB ve İspanya hükümetini de eleştiren yaşlı kadın, "Kemer sıkması gerekenler varsa, bankalar siyasetçilerdir bizler değil. Hırsız, utanması olmayan bir hükümet ve Avrupa Birliği var. Merkel çok daha esnek olmalı" ifadelerini kullandı.
     Her geçen yıl daha kötümser olduğunu söyleyen 40 yaşlarındaki diğer bir İspanyol ise "Yaşadığımız durumdan dolayı insanların neşesi yok. 6 milyon işsiz, gelecek vizyonu olmayan bir ülke, devamlı daha fazla kesinti yapan bir hükümet var. Hiçbir yöne gitmediğimizin farkına hala varamadılar. Halkı hiç birşey heyecanlandırmıyor. Gençler çalışmak için yurtdışına gidiyor. Daha ne kadar dayanırız bilemiyorum" diye konuştu.
    
     -Barcelona daha kalabalıktı-
    
     Öte yandan 1 Mayıs gösterilerinin biraz daha kalabalık olduğu Barcelona'da binlerce kişi hükümetin yaptığı kesintileri protesto edip, işçi haklarının korunmasını istedi.
     "Tüm güçleriyle geliyorlar. Organize ol ve hakların için savaş" başlıklı pankartın arkasında yürüyen Katalanlar, 6 milyodan fazla işsizin İspanyol hükümetinin bu zamana kadar uyguladığı ekonomi politikasının başarısızlığını gösterdiğini ileri sürdü.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER