ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2017 Pazartesi 17:27

İspanya'da hava kirliliğine karşı önlemler

İspanyada hava kirliliğine karşı önlemler

Başkent Madrid'de egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için eski araçların trafiğe çıkışının yasaklanması ve hız sınırlamasının aralarında bulunduğu 30 maddelik önlem paketi açıklandı


İspanya'nın başkenti Madrid'de motorlu araçların yol açtığı, egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğine karşı 30 maddelik önlem paketi açıklandı.

Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena ve Şehircilikten Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Ines Sabanes, "Kaliteli Hava Planı" başlığı altında alınacak önlemleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğine karşı son 6 aydır sadece belirli dönemlerde uygulanan önlemlerin sabit hale getirilmesini öngören planda, 2018 yılı başından itibaren her gün "M-30" adlı Madrid çevre yolundaki motorlu araçlara saatte 70 kilometre hız limiti getirilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, 2020'den itibaren şehir içinde araç park etmenin kısıtlanması ve 2025'ten itibaren eski araçların kent trafiğine çıkışının yasaklanması da dikkati çeken tedbirler arasında yer alıyor.

Madrid Belediyesi, emisyon değeri sıfır olan, çevreye duyarlı araçlara bedava park gibi çeşitli kolaylıklar getirileceğini duyururken, belediye otobüslerinin de çevreye daha uyumlu olacak şekilde yenileneceğini bildirdi.

Öte yandan, egzoz gazlarıyla bağlantılı hava kirliliğinin kanser, kalp krizi gibi hastalıkları tetikleyerek ülkede yılda 2 bin 600'den fazla kişinin ölümüne yol açtığı belirtildi.

İspanya'da bu alanda sadece Madrid'de değil, diğer kentlerde de benzer önlemlerin alındığı biliniyor. Barcelona Belediyesi, bir süre önce 1 Aralık 2017'den itibaren geçerli olmak üzere eski araçların şehir trafiğine çıkmasına kısıtlama getiren kararlar almıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER