ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 20:00

İspanya'da eski darbeci babasını kışlaya davet edince açığa alındı


İspanya'da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından 33 yıl geçmiş olmasına rağmen etkileri devam ediyor. 23 Şubat 1981'de bir grup jandarma ile İspanyol Meclisi'ne girerek, "Silahlı Kuvvetler'in yönetimine el koyduğunu" savunan, dönemin jandarma yarbayı Antonio Tejero Molina'nın kendisi gibi asker olan oğlu jandarma yarbay Antonio Tejero Diez'in, yaşadığı jandarma kışlasındaki eve babasını ve birkaç eski darbeciyi öğle yemeğine davet ettiği ve bu yüzden açığa alındığı bildirildi.
İspanyol haber ajansı Europa Press'in verdiği habere göre, eski darbecilerin jandarma kışlasına davet edildiğini öğrenen İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz'ın, Madrid'de Jandarma 1 Numaralı Güvenlik ve İhtiyat Birliği'nin amiri olan yarbay Antonio Tejero Diez'i açığa aldığı belirtildi. Diez'in bir süre boşta kalacağı ve yaz sonunda yeni bir görev talebinde bulunabileceği ileri sürüldü.
Darbe girişiminin 33. yıl dönümünün 5 gün öncesinde, oğlunun öğle yemeği daveti üzerine kışlaya giren eski yarbay Antonio Tejero Molina, darbe girişiminden dolayı 30 yıl hapis cezası almış, daha sonra 1996 yılı sonunda şartlı serbest bırakılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER