ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:06

İspanya ve Fas'tan ortak operasyon


İspanyol polisi ve Fas güvenlik güçlerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, savaşmak için gençleri Suriye'ye gönderen bir örgütün ortaya çıkarıldığı bildirildi.
İspanyol polisinden yapılan açıklamada, Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı olan Melilla kentinde 3, Malaga'da 1 ve Fas'ta 3 olmak üzere toplam 7 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Melilla'da yakalanan, Belçika ve İspanyol vatandaşlığı bulunan Mustafa Maya Amaya adlı kişinin söz konusu örgütün başındaki isim olduğu ifade edildi.
Verilen bilgilerde, Müslüman gençleri ikna etmeye çalıştığı ileri sürülen Amaya'nın, Suriye dışında El Kaide'ye bağlı olan ve Irak, Mali gibi ülkelerde aktif olan örgütlere de savaşçı gönderdiği ifade edildi. Ortaya çıkarılan örgütün lideri Amaya'nın, Mali, Endonezya, Fransa, Belçika, Tunus, Fas, Libya ve Suriye gibi ülkelerde aktif olan bazı örgütlerle de bağlantısının olduğu açıklandı.
İspanya ve Fas'ta düzenlenen operasyonlara, ABD'den FBI (Federal Soruşturma Bürosu) kurumunun da destek verdiği bilgisi verildi.
İspanya İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, söz konusu örgütlere karşı 2004 yılından bu yana düzenlenen operasyonlarda yakalananların sayısı 476 olarak açıklandı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER