ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 22:13

İspanya Kralı 6. Felipe'den ilk dış gezi Vatikan'a

İspanya Kralı 6. Felipeden ilk dış gezi Vatikana

İspanya'nın yeni Kralı 6. Felipe, eşi Kraliçe Letizia ile Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'u ziyaret etti.


Halkın büyük bölümü Katolik olan İspanya'da, tahttan çekildiğini ay başında duyuran eski Kral Juan Carlos'un yerine gelen oğlu Kral 6. Felipe, tacını giydikten sonraki ilk dış gezisini Katolik aleminin merkezlerinden Vatikan'a yaptı.

Papalık Sarayı'nda 40 dakika süren görüşmenin samimi bir havada geçtiği belirtilen Vatikan açıklamasında, Papa ve İspanya Kralı'nın iki ülke arasında iyi olan ilişkilerin daha da iyi hale getirilmesi ve kilise ile devletin İspanyol toplumunun iyiliği için işbirliği yapması üzerinde durdukları ifade edildi.

Papa ile görüşmenin ardından Kral ve Kraliçe'nin Cizvit tarikatı mensubu olan Papa Franciscus'a 1647 yılında yine Cizvit olan Baltasar Gracian'ın kaleme aldığı bir aforizmalar kitabı hediye ettiği, ruhani liderin de kraliyet ailesi üyelerine üzerinde Aziz Petrus Meydanı'nın olduğu madalya ile kendi kaleme aldığı "Evangelii Gaudium (İncil'e inanma coşkusu)" kitabını hediye ettiği kaydedildi.

Kral 6. Felipe, Papa ile görüşmesinin ardından Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin ile de görüştü. Parolin'in bir dönem Venezuela'nın başkenti Caracas'ta Papalık Temsilcisi olarak görev yapması sebebiyle ikilinin, Latin Amerika ile İspanya'daki genç işsizler gibi konuları ele aldığı ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER