ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 22:33

İspanya, Katalonya'dan "sözlü ateşkes" istiyor


İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, İspanyol hükümetinin karşı çıkışına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı bir referandum yapmakta ısrarlı olduğunu vurgularken, karşılıklı tartışmalar devam ediyor.
Son olarak İspanya Dışişleri Bakanlığı, "Katalonya'da bir bağımsızlık varsayımının ekonomik sonuçları" başlıklı 14 sayfalık bir rapor yayınlarken, Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde gayriresmi milli hasılasının yüzde 20 azalacağı, hiçbir şekilde ne AB'nin ne de avro para biriminin bir parçası olacağı savunuldu.
Katalonya ve İspanya'nın ithalat, ihracat, turizm dahil ekonomik verilerinin karşılaştırıldığı raporu basına değerlendiren yapan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, "Bu rakamlar doğrudur ve buna karşı rakamsal her türlü tartışmaya varım. Katalonya'nın olası bir bağımsızlığı Katalonya için bir felaket, İspanya'nın geri kalanı için ise ekonomik açıdan zararlı ve acı verici olur" dedi.
Margallo, Katalan ayrılıkçı siyasi liderlere, bağımsızlık yanlısı tartışmalarda bir süreliğine "sözlü ateşkes" çağrısında bulundu.
Öte yandan Katalonya'da iktidarda olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisi ise Margallo'nun sözlerini ve Dışişleri Bakanlığının raporunu sert dille eleştirdi. CIU ve ERC temsilcileri, raporu "ürkütücü", Margallo'nun açıklamalarını da "acıklı bir çizgi roman" sözleriyle değerlendirdi. ERC Milletvekili Joan Tarda, 9 Kasım'da referanduma gideceklerini ve "evet"in kazanması halinde Katalonya Cumhuriyeti'ni ilan edeceklerini savundu.
Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas da geçen çarşamba günkü konuşmasında, bağımsızlık planıyla Katalonya'da daha az fakir olacağını öne süren açıklamalar yapmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER