ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 11:15

İspanya-Fas sınırında yasa dışı göç


İspanya ile Fas arasındaki sınır kentleri Ceuta ve Melilla'da son dönemlerde artan yasa dışı göç olaylarına yenisi eklendi.
İspanyol haber ajanslarından verilen bilgilerde, bu sabaha karşı yüzlerce kaçak göçmenin Melilla kentindeki sınır duvarına akın ettiği ve birçoğunun İspanya tarafına geçmeyi başardığı bildirildi.
Dikenli tellerin bulunduğu uzun sınır duvarını aşmaya çalışan Afrikalı kaçak göçmenlerden bazılarının hafif yaralandığı ve İspanya Kızılhaçı'na bağlı sağlık ekiplerince tedavi edildikleri belirtildi. İspanya tarafına geçmeyi başaran kaçakların, birbirlerine sarılıp, şarkılar söyleyerek sevinç gösterileri yaptıkları kaydedildi.
Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı Melilla kentinde son 3 gün içinde 3. kez yasa dışı göç akını meydana gelirken, diğer ikisinde Fas güvenlik güçleri İspanya tarafına geçişi engellemişti.
6 Şubat'ta Ceuta kentindeki yasa dışı göçmen akınında, denizden İspanya tarafına geçmeye çalışan kaçaklardan 15'i boğularak hayatını kaybetmiş ve bu trajedi büyük tartışmalara neden olmuştu.
İspanya İçişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, Fas tarafında olup İspanya'ya geçmeyi bekleyen 80 bin kadar Afrikalı göçmenin olduğu iddia ediliyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER